Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

24

Ekim
2014

İnternetten Market Alışverişi Dönemi

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet  |  Yorum: Yok  

internetten-market-alisverisiİnternetten market alışverişi yapmak aslında çok uzun zamandır var. Ancak gerek online alışverişin yaygınlaşması, gerek bu alana yönelen market sayısının artması, gerekse artan ihtiyaçlar sonucunda online olarak market alışverişi hızlı bir yükseliş içerisinde.

Günümüzde satın almak istediğiniz birçok farklı ürüne ya da hizmete internet üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Online ödeme yapmanızın ardına birkaç günde kargoya verilen ürününüz oturduğunuz bölgeye göre yine birkaç gün içerisinde elinize ulaşıyor. Peki ya bozulabilecek yiyecekler? Kargo ile domates, biber sipariş edilebilir mi? Ya da yarım kilo kıyma alacaksınız da kargo ile nasıl gelecek? Bu tip market alışverişi ihtiyaçlarını diğer ürünleri alır gibi alamıyoruz. Ancak market zincirleri artık online olarak kapınıza kadar getirilen siparişler vermenize olanak sağlıyor.

İnternetten market alışverişi yaparak birçok yönden kolaylık sağlamanız mümkün. Örneğin markete gidecek ve tek tek ürünleri seçecek vaktiniz yoksa, evinize kadar taşımanız problem olabiliyorsa market hemen önünüzdeki bilgisayara sizin için gelebiliyor. Tek yapmanız gerekense ihtiyaçlarınızı seçmek.

Ülkemizde Carrefoursa, Migros, Özdilek, Kipa gibi marketler internetten alışveriş imkanı sunuyorlar. Online market alışverişi için ayırdıkları sayfalarına üye olup ürünleri incelemeniz mümkün. Hangi ürünün ne kadarlık bir fiyat etiketine sahip olduğunu görebiliyor ve böylelikle ihtiyaçlarınız doğrultusunda alışveriş sepetinizi oluşturabiliyorsunuz. Alabilecekleriniz sadece paketli ürünler de değil. Ayrıca tartılarak kiloyla satılan ürünlerden de yaklaşık kaç gram/kilogram istediğinizi belirterek satın almanız mümkün oluyor.

internetten market alışverişi yapmanın başka avantajları da var tabii ki. İnternet sitesi üzerinden kredi kartı ile ön ödeme yapmak da mümkün iken ürünlerinizi teslim alırken kapıda kredi kartı ya da nakit olarak da ödemenizi gerçekleştirme imkanı sunuluyor. Ayrıca siz hangi gün, günün hangi bölümünde uygunsanız ona göre siparişinizin teslimatını belirleyebiliyorsunuz. Market alışverişinizi sonlandırırken önce ürünlerinizin hangi gün getirilmesini istediğinizi seçiyor daha sonrasında da o gün için ayrılan saat aralıklarından bir tanesini işaretliyorsunuz. Böylelikle evde olmadığınız, müsait olmadığınız bir zamanda siparişleriniz gelme olasılığı ortadan kalkıyor.

Alışverişinizi yaparken internet üzerinden karşınıza çıkan fiyatlar genellikle marketteki fiyatlarla aynı olmakla birlikte internet alışverişlerinde önemli derecede indirimler de sunulabiliyor. Ayrıca genel olarak indirime giren tüm ürünleri görebiliyor ve bu indirimlerden faydalanabiliyorsunuz.

Yalnız, online olarak yapılan alışverişlerde bazı kısıtlamalar da var tabii ki. Market alışverişlerinde ürünler kargoya verilmediği ve belirtilen günlerde hazırlanıp aynı gün kendileri tarafından taşındığı için her şehre, her bölgeye teslimat yapılamıyor. Genellikle bu marketlerin bulunduğu şehirlerde, çok uzak olmayan ilçelere gönderim imkanı sunuluyor. Ayrıca marketler her gün için belirledikleri zaman aralıkları için ürün taşıma limiti de belirliyorlar. Taşıyabilecekleri ve dağıtabilecekleri ürün kapasitelerini göz önüne alarak sipariş gününüze yakın gün ve saatlerde kapasitenin dolu olduğunu görmeniz mümkün oluyor ve daha ileri bir güne sipariş vermeniz gerekebiliyor.

Online alışveriş her ne kadar büyük kolaylıklar sağlıyor olsa da elimizi kolumuzu bağladığı da olabiliyor. Bizler tabii bir markete gittiğimizde bir yiyecek alırken son kullanma tarihi en uzak olanı seçer, beğenir alırız. Meyve ve sebzelerde de dokunup en güzellerini seçmeye çalışırız. Tabii online alışverişte bu gibi imkanlar ortadan kalkıyor.

İnternetten market imkanı sunan firmalardan sipariş verirken sepetiniz için bir alt fiyat sınırı da belirliyorlar. Bu fiyat sınırı birinden diğerine değişmekle birlikte sipariş verebilmeniz için aldığınız ürünlerin toplam fiyatı bu sınırı geçmek zorunda. Ayrıca gönderim ücretini de kimi marketler hiç almazken bazıları paket tutarınıza göre ufak bir gönderim ücreti ekleyebiliyor.

Sözün kısası günümüzde internetten market alışverişi dönemi de hızla gelişiyor ve farklı imkanlar sunmaya devam ediyor. Bizler de hala bazı ürünleri online olarak almaya şüpheyle yaklaşsak da belli başlı paketli ürünler için tercihimizi bu yönde kullanabiliyoruz. Sizlere de denemenizi tavsiye ederiz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim