Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

29

Ekim
2014

Online Alışverişte Doğru Bildiğiniz 5 Yanlış

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet  |  Yorum: Yok  

online-alisverisOnline alışveriş her geçen gün hızına hız katarak ilerliyor. Ancak hala daha internetten alışverişle ilgili bazı şüpheleri olan insanlar yok değil. Bu yüzden de online alışverişle ilgili doğru bilinen bazı yanlışlara değinelim ve kısaca açıklık getirelim istedik. Online alışverişi bir bütün olarak ele alacak ve genel olarak online alışverişe girişteki 5 temel doğru bilinen yanlışı inceleyeceğiz.

1- Online Alışveriş Güvenli Değil

Online alışverişe karşı duyulan en büyük şüphe güvenli olup olmadığıdır. Henüz internet üzerinden bir ürün ya da hizmet satın almamış kişilerin bir çoğu da bu şüphe sebebiyle online alışverişe uzak duruyorlar. Ancak yapacağınız online alışverişin güven seviyesini aslında sizler belirliyorsunuz.

Geleneksel alışveriş yöntemlerini bir hayal edin. Bir ürün alacağınız zaman nasıl öncelikle adı bilinen, güvenilir mağazalara, marketlere yöneliyorsanız eğer online alışverişte de bunu yapmalısınız. Evet, internette sizi dolandırmaya hazır yüzlerce internet sitesi var ama nereden alışveriş yapacağınızı iyi bilirseniz bunlardan uzak durmanız da bir hayli kolay olacaktır.

İnternetten alışveriş yapacağınız sitelere özen göstermelisiniz. Sitenin ve markanın itibarına, güvenilirliğine ve size sunduğu tüm imkanlara dikkat ederek alışveriş kararınızı vermelisiniz.

2- Ürünlerin Elime Ulaşması Çok Zaman Alır

Hayır. Genel olarak birçok güvenilir, popüler online alışveriş sitesi iyi bir stok yönetimi gerçekleştirdiği için sipariş verdiğiniz ürünler stoktan alınarak paketleriniz birkaç gün içinde hazırlanabiliyor. Geriye de kargo firmasının size ulaştırması geliyor. Büyükşehirlere genelde 1-2 iş günü içerisinde kargo gönderimi yapılabiliyor.

3- Kargo Masraflıdır

İnternetten alışverişlerde kargo bedeli genellikle çok düşük bir ücret oluyor. Tabii aldığınız ürüne ve firmaya da bağlı ancak birçok internet sitesinde ödediğiniz kargo bedeli, firmaların yaptıkları anlaşmalar sayesinde normalde bireysel gönderimlerde ödeyeceğinizden çok daha düşük.

Artık bazı online alışveriş sitelerinin de kargo ücreti dahi almadıklarını belirtelim. Bazıları ise çeşitli zamanlarda kargo bedava kampanyaları sunabiliyorlar.

Siz yine de alışveriş yaparken firmanın kargo ücretini karşılayıp karşılamadığını, karşılıyorlarsa alışveriş sırasında sizin mi ödeyeceğinizi yoksa kapınıza geldiğinde mi kargo ücretini kargo firmasına vereceğinizi iyi bir şekilde öğrenin.

4- Ürünlerin Garantisi Olmaz

Güvenilir e-ticaret sitelerinden alışveriş yaptığınızda sahte değil orijinal ürünler satın alırsınız. Dolayısıyla özellikle elektronik ürünler başta olmak üzere normalde garanti belgesi ile gelen ürünler bu güvenilir online alışveriş sitelerinde de garanti belgesi ile birlikte elinize ulaşacaktır.

Online alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken, garanti sağlayacısının farklı olup olmadığıdır. Bir ürünün garantisi olabilir ancak hangi firmanın garantisi altında olduğunu öğrenmenizde fayda var.

5- Kalitesiz Ürünler Yer Alıyor

Bazı ürünlerde mağazadaki ile internet sitesinde yer alan fiyatlar arasında büyük bir fark olabilir. Özellikle bu durum internette satılan ürünlerin 2. kalite, kalitesiz ürünler olduğunu düşündürmemeli. İnternetten satış yapan firmalar, online dünyanın birçok avantajı sayesinde daha düşük maliyetlere sahipler ve daha düşük fiyatlardan ürün satabiliyorlar. Fiyat farkı da bu sebepten oluşabiliyor.

Ayrıca güvenilir internet sitelerinden yapacağınız alışverişlerde bir önceki maddede de belirttiğimiz gibi sadece orijinal ürünler elinize geçer. Yani geleneksel alışverişte gördüğünüz, alacağınız ürünün aynısı, aynı paket içerisinde açılmamış bir şekilde size gönderilecektir.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim