Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

2

Kasım
2014

Mp3/Mp4 Çalar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Teknoloji  |  Yorum: 4 

mp3-calarGerçekleştirdikleri işlevlere baktığımız zaman mp3 ve mp4 çalarların tüm marifetlerini artık akıllı telefonlarımızda görebiliyoruz. Hatta belki de daha fazlasını. Fakat yine de birçok kişi telefondan müzik dinlemek yerine ayrı bir müzik çalar sahibi olup bu cihazları kullanmayı tercih ediyor. Sebep olarak çok fazla derinlere inebiliriz ve belki de herkes kendince bir sebep ortaya koyabilir. Ancak bu yazımızda sebeplerinden çok ihtiyaçlarımıza uygun bir mp3-mp4 çalara nasıl sahip olabileceğimiz üzerine konuşacağız.

Mp3 Çalar Mı, Mp4 Çalar Mı?

Müzik çalar alırken belki de ilk karar vermemiz gereken bir mp3 çalar mı yoksa mp4 çalar mı almak istediğinizdir. Aradaki fark ise temelde oynattıkları dosya biçimidir. Mp3 çalar ile ses dosyalarınızı çalabilirken mp4 çalarınızda ek olarak klipleri, videoları da oynatmanız mümkün oluyor.

Tam da bu noktada bir kıyaslama yapacak olursak eğer, sadece video dosyalarını oynatmak için mp3 yerine bir mp4 çalara sahip olmanın pek bir anlamı yok. Çünkü şarkıların kliplerini ya da videoları izlemek istediğinizde bunu telefonlardan, tabletlerden yapmak daha kolay ve hem de müzik çalarların küçücük ekranlarında istediğimiz verimi de alamıyoruz. Ancak mp4 çaları tercih etmek için nedeniniz arayüzü olabilir. Hafızasında yer alan klasörlemeyi daha iyi görebilir, klasörler ve dosyalar arasında daha kolay dolaşabilirsiniz. İşte bu arayüz avantajı da mp4 çalarları öne geçiren bir özellik.

Tabii nispeten büyük bir ekrana sahip olmaları mp4 çalarları herkes için daha iyi yapmıyor. Daha uzun bir şarj süresi istiyor ve arayüze önem vermiyorsanız mp3 çalar tercih etmek daha doğru olacaktır. Çünkü telefon ve tabletlerde olduğu gibi müzik çalarlarda da ekranın batarya üzerinde etkisi büyük oluyor.

Ekran Farkı

Ekran demişken ekran özelliklerine daha yakından bakalım istedik, mp3 ve mp4 çalarları birlikte düşünerek ekranlarını incelemeye devam edeceğiz.

Müzik çalarlar birçok farklı tipte ekrana sahip olabiliyorlar. Bazıları büyük renkli ekranlara sahipken bazıları birkaç satırdan oluşan ve sadece dosya, klasör adlarını listeleyen ekranlar barındırıyor. Bunlarla beraber bazı müzik çalarların ekranları yalnızca tek satırlık bilgi gösterme kapasitesine sahip ki hatta ekranı olmayan müzik çalarlar da piyasada mevcut.

Dosya ve klasörleriniz arasında daha rahat bir gezinme ihtiyacı hissediyorsanız ekranı olan, hatta ekranı büyük olan müzik çalarlara yönelebilirsiniz. Ancak müzik arşivimde sıralamaları, şarkıların isimlerini görmem önemli değil derseniz ve sadece şarkılar arasında ileri geri gitmem yeterli olacaktır diye düşünüyorsanız ekransız modelleri de tercih edebilirsiniz.

Hafıza/Bellek

Bir müzik çalar alırken en çok dikkat etmeniz gereken özelliklerden bir tanesi hafızası. Genellikle müzik çalarlara hafıza kartı takılamadığı için sadece var olan hafızalarını kullanmamız gerekiyor.

Yüklemek istediğiniz şarkı sayısını göz önüne alarak hafıza miktarını buna göre belirlemekte fayda var. Hafıza büyüklüğü tabii doğrudan fiyatı etkileyen bir unsur. 2 GB hafıza size yeterli olacaksa ona göre seçim yapmalısınız ancak ihtiyacınız 4 GB’lık bir hafıza ise 2 GB kapasiteli müzik çalarlara bir türlü istediğiniz müzikleri sığdıramayabilir, zorluklar yaşayabilirsiniz.

Bazı müzik çalarların ise hafızasız olduğunu görebiliyoruz. Tabii ki şarkıları yükleyebilmeniz için hafızaya ihtiyaçları var ancak satın alırken bir bellek ile gelmiyorlar. Ayrıca sahip olduğunuz bir microSD hafıza kartını bu müzik çalarlara takarak cihazları kullanabiliyorsunuz. Ancak bu tür cihazları alırken de en fazla kaç GB’lık hafıza kartını desteklediklerine dikkat etmenizi öneririz. Çok yüksek kapasiteli kartları desteklemiyor olabilirler ancak yine de eskiden kalma 1-2 GB’lık kartınız varsa kullanabilirsiniz. Ya da ihtiyacınız daha fazla ise bu doğrultuda 4-8 GB’lık kartlar alıp müzik çalarınıza takabilirsiniz.

Kulaklık ve Ses Kalitesi

Eminiz ki birçok kişi müzik çalarlarındaki ses kalitesine de oldukça önem veriyor. Bu konuda en büyük katkıyı sağlayan kulaklıklar ise müzik çalar alırken önemli bir kriter olabiliyor. Bir müzik çalar alırken genellikle paket içerisinde kulaklık çıksa da kulaklığın çeşidi ve markası bu noktada devreye giriyor.

Piyasada müzik çalarlara baktığımızda popüler, adı yerleşmiş markaların karşısında benzer özellikleri daha uygun fiyata sunan adını pek de duymadığımız markalar da yer alabiliyor. Her markaya karşı ön yargılı değiliz fakat “marka”nın önemi kulaklıkta ortaya çıkıyor. Bazı müzik çalarlar uygun fiyatlı olsalar da yanlarında gelen kulaklıklarından verim almak pek mümkün olmayabiliyor. İşte bu yüzden ayrıca yeni bir kulaklık alma ihtiyacı da duyabiliyoruz. Ya da tercihinizi kulaklıklarda da kendini kanıtlamış, adı duyulmuş markalardan yana kullanabilirsiniz. Karar sizin.

Radyo

Müzik çalarların belirleyici özellikleri arasında radyo özelliği geliyor. O halde öncelikle kendinize bunu sorun: radyoya ihtiyacım var mı? Aynı özellikte iki farklı müzik çaları ele alırsak hiç kullanmayacağınız ek bir radyo özelliği için ek bir ücret vermek istemeyebilirsiniz. Ancak radyo dinlemek de istiyorsanız müzik çalar satın alırken radyo özelliği olup olmadığına dikkat etmenizi öneririz.

Şarj Süresi

Gün içerisindeki ya da uzun yolculuklarınızdaki kullanımlarınızda sizi yarı yolda bırakmaması için alacağınız mp3 ya da mp4 çaların bataryasının ne kadar uzun süre dayanacağı önemli bir faktör.

Müzik çalarlarda şarj olma konusunda da önemli bir özellik karşımıza çıkabiliyor. Hızlı şarj imkanı sunan bazı modellerde 3-6 dakikalık şarjlarla 60-90 dakikalık müzik dinleme olanağı kazanabiliyorsunuz. Bu da gün içerisinde birçok kolaylık sağlayabilecek bir özellik.

Ayrıca

Ayrıca bir müzik çalar alırken seçimimizi değiştirebilecek daha bir çok özellik var. Müzik çaların boyutları, genel hatları, şekli ve rengi bunlardan bazıları. Artık mp3 ve mp4 çalarlar arasında istediğiniz özellikleri de göz önüne alarak seçim yapmak size kalmış. Herkese keyifli zamanlar dileriz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

4 Yorum Yapılmış!

  Sercan

  Kas 03, 2014

  Artık mp3 çalarlar’ın dönemi bitti gibi düşünülebilir ama artık telefonlar da büyüdüğü için taşıma sıkıntılı olabiliyor. Yine de mp3 çalarlar müthiş icat :)

  Cevapla

  Timur Demir

  Kas 11, 2014

  2009 yılında üniversiteye başladığım yıl hiç bir bilgi sahibi değilken gidip kendime mp4 almışım :) O zaman sadece müzik çalar olsun demiştim ve ürünü satan yer sahibi de bana onu vermişti. Aradan 5 yıl geçti arkadaşlarım 4-5 adet müzik çalar değiştirdiler benim mp4 nazar değmesin, hala tıkır tıkır çalışıyor :)

  Cevapla

  serhat

  Haz 30, 2015

  Aklıma üniversite hocalarının, öğrencilerinin bunları boynuna takıp hava attığı günler geldi. :)

  Cevapla

  Kağıthane Klima Servisi

  Oca 13, 2016

  Artık akıllı telefonların süper akıllı olması ile birlikte bu tür cihazların kullanım sıklığının kayboldugunu düşünüyorum. Bende bir tane var şuan nerede oldugunu bile bilmiyorum.

  Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim