Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

6

Kasım
2014

Microsoft, Nokia’ya Kendi Adını Koyuyor (Mu?)

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Microsoft, Mobil, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

microsoft-lumiaGeçtiğimiz haftalarda Microsoft bir duyuru yayınladı. Bu duyuru aslında bazılarımızın beklediği doğrultuda gerçekleşse de, meselenin konuyla alakalı kişileri oldukça şaşırttığı kesin. Büyük bir kitle üzüldü bu alışık olmadığımız duruma. Microsoft’tan başka buna sevinen birileri de var mı emin değiliz fakat Microsoft’un Nokia’yı yavaş yavaş piyasadan çekip tamamen Microsoft markasını öne çıkarma isteği büyük tartışmalara yol açmaya başladı bile. Fakat sonra bir de Nokia’dan bir açıklama geldi. Peki bunun anlamı neydi? En iyisi gelin konuya birlikte baştan bakalım.

Teknoloji geçmişinde biraz gerilerden başlayalım. Konuya biraz da olsa yakın olan birçok kişi Nokia’nın en büyük hatasının Symbian işletim sisteminde diretmesi olduğunu biliyor, düşünüyor. Akıllı telefonlar almış, hızlı bir yükselişe başlamışken bile Symbian’ı terk edemeyen, belki de geç kalan Nokia, en başından Android gibi bir işletim sistemini ele alacak bir karar verseydi acaba ne olurdu?

Tabii artık bunlar çok gerilerde kaldı. Nokia Symbian işletim sistemini bırakamamış olsa da Microsoft, gerçekleştirdiği bir atılımla mobil işletim sistemlerindeki büyük ilerlemeyi gördü ve Windows Phone’a yönelmeye başladı. Windows Phone 7 gibi bir işletim sisteminin var olması ile birlikte asıl adından bahsettirecek atılımı WP 8 ile birlikte gördük. Fakat bu işletim sistemini kim kullacaktı? Hangi firma destek verecekti? Tabii ki Nokia. Lumia adını verdiği özel bir seri ile Windows Phone işletim sisteminin destekçisi olan Nokia, artık piyasaya Lumia serisi ile sürdüğü telefonlarda bu işletim sistemini kullanmaya başladı.

Nokia ile Microsoft’un yakınlığı zaten biliniyordu ve Microsoft’un Nokia’yı satın alma isteğinin dedikoduları da duyulmaya başladı. O gün geldi çattı ve Microsoft, Nokia’yı satın almıştı. Nokia’nın satın alınması teknoloji dünyasında büyük bir yankı uyandırmıştı ki üzerinden geçen 1 yılın ardından Microsoft bomba etkisi yaratan bir açıklama yaptı. Artık Nokia Lumia değil, Windows Lumia var olacaktı.

Birkaç hafta kadar önce Microsoft, yayınladığı duyuruyla akıllı telefon markaları olan Lumia için artık Microsoft adını kullanmaya başlayacaklarını belirtti. Yani Nokia markalı Lumialar değil, Microsoft markasını taşıyan Lumia’lar piyasaya çıkacaktı. Duyuru öylesine kararlıydı ki piyasayı yalnızca bunu hazırlama değildi amaçları. Çünkü yapılan duyuru ile birlikte üzerinde Nokia logosu yerine Microsoft logosunun yer aldığı 2 fotoğraf dahi paylaştılar.

Nokia’nın ne kadar geride kalmış bir yapısı olduğunu kabul ediyor olsak da hala daha geçmişten beri Nokia’ya ayrı bir sevgi duyan büyük bir kitle var. Bu büyük kitlenin tepkisi kısa sürede bu haberler üzerine toplandı. Birçok kişi Nokia isminin kaldırılıp Microsoft isminin konacak olmasına karşı çıktı. Telefon aynı telefon olacaktı, sadece üzerinde yazan isim farklı olacaktı ancak yine de Nokia’nın yeri tabii ki ayrıydı.

Bu haber birçok internet blogunda, haber sitesinde Nokia öldü, Nokia markasının sonu geldi gibi söylemler oluşturdu. Fakat bu haberlerin ardından Nokia’dan gelen açıklama ise şaşırtıcı idi. Bu açıklamada kısaca Nokia hala yaşıyor, bayrağı hala dalgalanıyor, Nokia’nın ilerlemesi devam edecek, Nokia hikayesi devam ediyor mesajları vardı. Bu da bize Microsoft’un büyük tepkiler üzerine geri adım atmış olabileceğini düşündürdü.

Ancak ilginç bir notu da buraya ekleyelim. facebook.com/NokiaTurkiye adresine sahip olan resmi Türkiye sayfası adını Microsoft Lumia Türkiye olarak, linkini ise /MicrosoftLumiaTurkiye olarak değiştirdi ve hala bu yeni ad kullanılmaya devam ediliyor.

İlerleyen zamanlarda ne olacak bilmiyoruz fakat bu durum bize Microsoft’un son zamanlardaki birkaç hareketi ile benzer gelmedi de değil. Hotmail isminin geri kalmış, ilkel, kötü imajından kurtulmak isteyen Microsoft, Outlook ismi ile yeni bir e-mail servisini kullanıcılarına sunmuştu. MSN Messenger da keza benzer bir şekilde. Bunlar gibi, Nokia’nın da piyasada treni kaçırmış, geri kalmış havasını belki de Microsoft ismini koyarak değiştirmek istedi ancak gelen tepkilerle birlikte bir süreliğine geri adım atılmış gibi gözüküyor. Buna rağmen Microsoft asıl niyetini belli etmiş oldu. Yakın bir zamanda mı, ne zaman tekrar bu isteği ile gündeme gelir bilemiyoruz; bekleyip göreceğiz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim