Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

13

Kasım
2014

Mark Zuckerberg Neden Devamlı Aynı Kıyafeti Giydiğini Açıkladı

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet  |  Yorum: Yok  

mark-zuckerbergGeçtiğimiz haftalarda Facebook’un kurucusu olarak bilinen Mark Zuckerberg‘e sorulan bir soru ve kendisinin verdiği cevap internet dünyasının gündemine düştü bir anda. Bazı dev firmaların başında yer alan liderlerin çeşitli davranışları kimilerimize garip gelse de aslında bu davranışların arkasında yer alan felsefe önemli fikirler veriyor. Mark Zuckerberg’ün düzenlediği bir etkinlikte kendisine sorulan “kıyafet” sorusu da işte belki de arkasında yer alan felsefesi nedeniyle internet dünyasının konuştuğu konu haline geldi.

Q&A with Mark” isimli bir soru-cevap etkinliği düzenleyen Mark Zuckerberg’e tabii birçok farklı soru sorulmuş olsa da öne çıkan bir soru diğerlerinden tamamen farklıydı. Mark Zuckerberg’e neden sürekli olarak aynı gri tişörtü giydiği soruldu. Mark Zuckerberg ise yaptığı konuşmada bunun cevabını ve dediğimiz gibi temelinde yatan felsefeyi paylaştı.

Aşağıda Mark Zuckerberg’ün verdiği cevabın videosunu (İngilizce) bulabilirsiniz. Ancak videodaki cevabı birkaç cümle ile kısaca açıklayabiliriz. Zuckerberg cevabında, bu topluluğa (Facebook ve genel olarak internet kullanıcılarından bahsediyor) en iyi şekilde hizmet vermek dışında mümkün olduğunca az karar vermeye çalıştığından bahsederek başlıyor. Psikolojik bir teoriyi de kaynak göstererek o gün ne giyeceğini, kahvaltıda ne yiyeceğini seçmek gibi küçük kararların bile insana enerji harcattığını, insanı bir şekilde yorduğunu belirtiyor. Bu nedenle de tüm enerjisinin büyük çoğunluğunu her gün bir milyardan fazla kişiye hizmet etmek ve amaçlarını gerçekleştirmek için harcamak istediğini belirten Mark Zuckerberg, her gün aynı tişörtü giymesindeki sebebi de açıklamış oluyor. Tabii birçok aynı gri tişörte sahip olan Zuckerberg, kısaca her gün ne giyeceğim düşüncesine bile en ufak zaman, enerji harcamadan asıl işine odaklanmaya çalışıyor.

Aslında Mark Zuckerberg’in her defasında aynı tişörtü giymesi böylesine dillendirilen ilk durum olsa da Zuckerberg, bu özelliği ile yalnız değil. Apple firmasının efsanesi olan Steve Jobs’ın da sunumlarında, konuşmalarında sürekli aynı düz siyah tişörtü giydiğini hatırlıyoruz.

Aslında oldukça önemli bir düşünce şekli olduğunu belirtmekte fayda var. Peki tişörtlerin neden sade seçiliyordu? Neden renkli, desenli, üzerinde çeşitli yazılar ve resimler olan tişörtlerin aynısından birçok alınıp hep aynısı giyilmiyordu? Mark Zuckerberg’in cevabında yer almasa da, böyle bir davranışın arkasında da aslında dikkatin tişörte ya da genel olarak giyim gibi konu ile tamamen alakasız bir yerde toplanmasındansa sade giyim ürünleri tercih edilerek dikkatin, tüm odağın anlatılan, sunumda yer verilen konuda olması yer alıyor.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim