Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

20

Kasım
2014

Şifreler İçin Güvenlik Önlemleri Ve Sebepleri

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet  |  Yorum: Yok  

sifre-parolaOnline ortamdaki şifrelerimizi çok sıkı korumamız şart. Bu şifrelere, ya da daha doğrusu şifrelerin korumaya çalıştığı hesaplarımıza gözünü çoktan dikmiş olan çok fazla kişi var. Tabii bu sebeple hesaplarımızı ve şifrelerimizi koruyabilmemiz için yapmamız gereken de çok fazla şey var. Bu yazımızda sizlere yapabileceklerimizin ne olduğunun dışında neyi neden yaptığımızla da ilgili bazı bilgiler vermek istedik. Belki birazdan anlatacağımız önlemleri zaten duymuştunuz ancak daha çok bu önlemlerin sağladığı yararlar üzerinde durmak istiyoruz.

Güçlü Bir Parola Seçin

Hesap güvenliğinin en önemli noktası parolaların güçlü olması tabii ki. Ancak bu güç neye göre belirleniyor? Belki diyorsunuz ki ben arabamızın plakasını yazdım nereden bilecek? Ya da “doğum günümü gün, ay, yıl olarak yazıp yanına da bir kelime koydum nasıl tahmin edebilir ki?” diyebilirsiniz.

Kötü niyetli kişiler, hesabınızı özel olarak da hedef almış olabilir, birkaç yüz bin kişilik bir listenin içinde de bulunuyor olabilirsiniz. Ancak özellikle de sizi hedef alan bir kişinin aslında nasıl, ne tür bilgilerinize ulaşabileceğini bir düşünün. Örneğin herhangi bir isimle Facebook arkadaşınız olsa, ilgi alanlarınızı, hobilerinizi, belki ilkokul öğretmeninizi, evdeki kedi/köpeğinizin adını, doğum gününüzü, kaç yaşında olduğunuzu ve daha birçoğunu tek bir site üzerinden öğrenmesi oldukça kolay. Potansiyel basit şifre kombinasyonlarınızı oluşturmaya başladı bile.

Dediğimiz gibi belki de yüzbinlerce kişilik bir hedef listesinde yer alıyor olabilirsiniz. Bir internet hesabınıza kayıtlı olduğunuz mail adresi / kullanıcı adı öğrenildi ise eğer otomatik yazılımlar sayesinde en çok kullanılan, şifreler tek tek denenmeye başlanıyor. Bu yazılımların binlerce şifre çeşidini hesabınız hukuk üzerinde denemesi pek de uzun sürmüyor. Tabii güçlü, birçok farklı türden karakteri barındıran bir şifre belirlerseniz böyle bir yöntemle şifrenizin bulunmasını imkansız hale getiriyorsunuz. Farklı türden karakterler derken de büyük ve küçük harfler, rakamlar ve simgelerden bahsediyoruz.

Farklı Yerlerde Farklı Şifreler Kullanın

Birçok kişi güçlü şifreler seçiyor olsalar da kendilerine özel bir şifre belirleyip tüm internet sitelerinde bu şifreyi kullanabiliyor. “Her site için farklı şifre nasıl belirleyeyim, nasıl aklımızda tutalım?” diyorsanız eğer maalesef böyle bir kötü yanı olsa da farklı şifreler seçmek çok önemli bir güvenlik kuralı.

Neden? Çünkü başta mail adresiniz ve sosyal medya hesaplarınızı çok önemli kategorisine sokarsak eğer bu tür sitelerin doğrudan hacklenmesi pek mümkün olmuyor zaten. Güvenlik konusunda büyük önlemler alan internet devlerine girip de şifrelerin yer aldığı veritabanına ulaşıp bir de buradaki şifrelerin ne olduğunu çözebilmek öyle kolay değil. Ancak Gmail, Facebook, Twitter gibi devlerdeki hesaplar genellikle farklı yerlerden bulunan şifrelerle çalınıyor. Belki de kayıt olduğunuzu bile unuttuğunuz bir internet sitesinde aynı kullanıcı adı – şifre kombinasyonuna sahip olduğunuzda ve sanal korsanlar o sitedeki şifreleri çaldığında aynı kombinasyona sahip tüm hesaplarınızı ele geçirmiş oluyor aslında. Bu sebeple şirelerinizin çeşitliliğini arttırmanız önemli.

Belli Zamanlarda Şifrelerinizi Değiştirin

Şifrelerimin tahmin edilmesi zor, şu anda bir sorun da yaşamıyorum neden belli zamanlarda değiştirmem lazım ki? Bu bana ne sağlayacak? Evet, temel sorularımız bunlar. O zaman bunlara da cevap aramaya devam edelim.

Birçok sanal korsan, hesabınızın gerekli bilgilerini ele geçirse de bu hesabınızı da hemen ele geçireceği anlamına gelmez. Bu sanal korsanın elindeki kullanıcı adı – şifre listesinde belki binlerce hesaptan birisi sizinki. Belki hesabınız ele geçirilme sırasını bekliyor olabilir. Ya da kimi zaman hackerlar ele geçirdikleri bilgileri belli bir gün için saklarlar ya da kimilerine satabilmek için bekletiyor olabilirler. Bu nedenle zaman zaman özellikle önemli hesaplarımızın şifrelerini değiştirmemiz faydalı olacaktır.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim