Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

17

Nisan
2011

Pagerank Nedir?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet, Webmaster  |  Yorum: 6 

PageRank google tarafından geliştirilmiş web sitelerine yönelik bir değerlendirme sistemidir. Pagerank 0’dan 10’a kadar olan tam sayılarla (0, 1, 2…) ifade edilir. Bu sistemin temelinde web sayfaları arasında verilen linkler yer almaktadır.

Pagerank

Google’ın oluşturduğu bu değerlendirme sistemi  tüm web sayfalarını kapsadığı için oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Böylelikle de pagerank değerini etkileyen çok fazla etken vardır.

Bu etkenlere geçmeden önce şunu belirtmek isterim ki pagerank sistemi 0’dan 10’a kadar değerlendirildiği için yani puan aralığı dar olduğu için pagerank değerini yükseltmek oldukça zordur ve yıllar süren çalışma gerektirmektedir. Çoğu amatör web sitesinin pagerank değeri 0’dır. Pagerank’ı 10 olan tek sayfa www.google.com’dur. “.com” olmasına dikkat edin. Çünkü Türkiye sayfası olan www.google.com.tr’nin bile pagerank değeri 8’dir. Pagerank hesaplarını internet üzerinden kolaylıkla yapabileceğiniz uygulamalar yer almakta.

Şimdi pagerank’ı etkileyen etkenlere bakalım.

Bunlardan tabiki en önemlisi internet siteleri arasında alınan verilen linkler. Yani örneğin X sitesi Y sitesinin linkini sayfasında bulunduruyorsa Y sitesini gezilebilecek değerde görmüş demektir. X sitesi böylelikle Y sitesinin pagerank’ına artı değer katmış oluyor. Ne kadar çok internet sitesi (Hatta bu internet sitelerinin ne kadar çok sayfası) Y sitesinin linkini verirse pagerank o kadar çok yükselir.

İkinci olarak Y sitesinin linkini bulunduran X sitesinin pagerank değeri ne kadar yüksek ise Y sitesinin pagerankına o kadar artı değer katmış olur.

Üçüncü olarak X sitesinin verdiği diğer linkler de Y sitesi için önemlidir. Çünkü eğer X sitesi sadece Y sitesini link verilecek kadar değerli görmüşse bu Y için büyük bir artı kazandırır. Ancak X sitesinde başka sitelerin linkleri çok fazla ise bu Y sitesinin pagerankına önemli derecede katkı sağlamaz.

Son olarak ise Y sayfasının tıklanma sayısı, güncelliği gibi faktörler de pagerank değerini etkileyen faktörlerdir.

NOT: Bir internet sitesindeki her bir sayfanın pagerankı ayrı hesaplanır. Yani ana sayfanız (örn: www.örneksite.com) pagerank değeri yüksek (örn: 4) olsa bile herhangi bir sayfasının (örn: www.örneksite.com/sayfa.html) pagerank değeri düşük olabilir (örn: 0).

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

6 Yorum Yapılmış!

  ilker

  May 24, 2011

  Resim süper uymuş konuya :)

  Cevapla

  marka patent

  Tem 31, 2011

  Daha ne t açıklama olamazdı teşekkürler admin

  İyi çalışmalar.

  Cevapla

  facebook man

  Ağu 02, 2011

  daha net açıklama lütfen

  Cevapla

  havalandırma

  Ara 15, 2011

  resim harika olmuş :)

  Cevapla

  makine mühendisi

  Haz 11, 2012

  Galiba google’ın pr değeri artık 10 değil ?

  Cevapla

  webmaster blogu

  Eyl 13, 2013

  pr ın tanımı artık Google in boşladığı hizmeti oldu :)

  Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim