Kategoriler
Mobil Teknoloji

Xperia Z2’lerdeki Isınma ve Kapanma Problemi Hakkında

sony-xperia-z2-4k-videoSony’nin “amiral gemisi” diye tabir edilen üst düzey telefonları arasında yer alan modellerden birisi olan Xperia Z2 modeli önemli birçok özelliğin bir arada sunulduğu, sınırları zorlayan bir telefon olarak karşımıza çıkıyor. Bu akıllı telefonun birçok özelliğinden övgülerle söz edilirken olumsuz karşılanan bir özelliği ise ısınma problemi ve ısındığı zamanlar uygulamayı kapatma sorunu. Yazımızda bu sorundan, nedenlerinden ve genel hatları ile önemli bir sorun olup olmadığından bahsedeceğiz.

Xperia Z2’nin çıkışına kadar rastlamadığımız bir sorun şekli idi bu. Xperia Z2 kullanıcılarını ise bir hayli şaşırttı diyebiliriz. Çünkü tam bir işlem yürütülürken ısınma problemi sebebi ile telefon otomatik olarak uygulamayı kapatıyor ve işleme son veriyordu.

Isınıyor mu?

Xperia Z serisinde olduğu gibi Z2’de de çok iyi bir kameraya yer vermişti. 20.7 MP çözünürlüğe sahip olan kamerası arkasında birçok önemli özelliği, çekim modunu da barındırıyor. Bunlardan özellikle 4K çekim modu oldukça dikkat çekici. Evet, ekranı her ne kadar bu çözünürlüğe sahip olmasa da örneğin 4K çözünürlüğe sahip TV‘lerde tadını doyasıya çıkarabileceğiniz 4K çözünürlüklü videolar çekebilirsiniz. Ancak başta bu 4K çekim modu olmak üzere işlem gücü gerektiren çekim modlarının aralıksız ve uzun süre kullanılması telefonda ısınmaya sebep olabiliyor.

Isınma Problemi ve Sonucu

Bazı çekim modlarını seçtiğiniz zaman başta zaten telefonunuz size şu uyarıyı vererek başınıza gelebilecekleri açıkça belirtiyor: “Cihazın sıkcaklığı yükselirse uygulama, kullanım esnasında kapanabilir. Kaydınız otomatik olarak kaydedilir.”

Isınmaya en çok sebep olan uygulama 4K çekim modu ile kamerası. 4K modundan belli bir süre boyunca çekim yaptığınızda kaçınılmaz olarak cihazınız ısınmaya başlıyor ve bir süre sonra çekimi otomatik olarak sonlandırıyor. Ancak endişelenmeyin yukarıda da belirttiği gibi çektiğiniz videoyu kaybetmiyorsunuz, videonuz hafızanıza kaydediliyor. Isınma süresi ve ne kadar sürede kapanacağı biraz da çevresel faktörlere bağlı tabii.

Neden Isınıyor? Bu, Gerçekten Önemli Bir Problem mi?

“Madem böyle bir özellik koyuyorlar da neden telefon ısınıyor? Buna bir çare bulamamışlar mı?” diyebilirsiniz belki. Ancak özellikle 4K çözünürlüğünde video çekmek, bir yandan da bu videoyu işlemek öyle kolay bir şey değil. Bilgisayarlarımızda olduğu gibi fan sistemli bir soğutma da olmaması sebebi ile ısınma kaçınılmaz oluyor. Ancak biz buna gerçekten önemli bir sorun olarak bakmıyoruz.

Eğer cihazda yürüttüğümüz normal denebilecek bir işlemde rahatsız edici ve işlemleri engelleyici ısınmalar ortaya çıksaydı Xperia Z2’nin bir ısınma sorunu var diye gönül rahatlığı ile derdik. Ancak böyle bir şey yok. Oyun oynarken ya da normal bir şekilde videolar kaydederken, fotoğraflar çekerken rahatsız edici bir ısınma gözlenmiyor. Ancak Xperia Z2 aslında 4K çekim moduyla size boyundan büyük özellikler sunuyor. Tabii böyle büyük bir özelliği de henüz sınırlı şekilde kullanabiliyoruz.

Belirttiğimiz gibi normal kullanımlarınızda Xperia Z2 ile ısınma kaynaklı bir sorun yaşayacağınızı sanmıyoruz. Uzun süreli oyunlar oynayabilir, özel anlarınızda sorunsuzca videolar ve fotoğraflar çekebilirsiniz. Hatta Timeshift, Panorama gibi birçok özelliği kullanarak da fotoğraf ve video deneyimlerinizi arttırabilirsiniz. Fakat 4K çekim gibi üst düzey bir kamera özelliğini de kullanmak isterseniz eğer kısa çekimler yapıp ara vermek daha faydalı olacaktır.

Yazar Gökberk Durmaz

Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*