Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

2

Ocak
2015

2015’te Türkiye 4G İle Tanışacak

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet, Mobil  |  Yorum: Yok  

4g-internetEvet, ülkemize 3G gibi 4G de geç geliyor. Fakat sonunda 2015 yılında 4G ile ülkece tanışacak gibiyiz. Tabii geç diyoruz çünkü Japonya’da 5G üzerine çalışmalar çoktan başladı bile. Peki 2015 yılı bizler için 4G yılı mı olacak gerçekten?

2015 yılının ilk yarısında, Türkiye’de 4G’nin son hazırlıklarının yapılması ve yıl sonuna doğru da kullanıcılara bu hizmetin sunulması planlanıyor. Turkcell, yaptığı 4G testlerinden başarı elde etti.

4G geliyor. Teknoloji meraklıları da 4G’yi heyecanla bekliyor. Peki neden? 4G’nin sunduğu en büyük ve en belirgin avantaj tabii ki veri aktarım hızı. 3G’ye oranla 10 kata kadar hızlı olduğu belirtilen 4G teknolojisi mobil internet konusunda birçok avantaj sağlayacak gibi gözüküyor. Günümüzde internet kullanıcılarının özellikle de sosyal medya kullanıcılarının büyük bir kısmı internete mobil üzerinden de bağlanıyor. Wearesocial.com’un 2014 verilerine göre ülkemizin nüfusunun %36’sı mobil üzerinden internet kullanıcısı. Orana baktığımız zaman aslında büyük bir oran olduğunu söylemek mümkün. 4G teknolojisinin gelmesi ve artık internet hızının belirgin bir biçimde artması da bu oranı yükseltebilecektir.

4G geliyor gelmesine ancak her şey göründüğü kadar kolay değil. Günümüzde birçok telefon 4G teknolojisine uyumlu değil. Ülkemize de gelen bazı üst seviye telefonlarda 4G desteği yer alsa da her telefonla bu teknoloji kullanılamayacak. Ancak 4G’nin gelmesi ile birlikte bu teknolojiye uygun telefonların sayısında da artış bekliyor ve telefonlarda bu özelliğin öne çıkacağını söyleyebiliyoruz.

4G’yi biz de heyecanla bekliyoruz. Önümüzde hala belli bir süre olsa da 4G teknolojisinin ülkemizde kullanılabilir hale gelmesine ve deneyimlemeye heyecanla hazırız.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim