Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

4

Ocak
2015

Youtube Liste Dışı Video Nedir?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet  |  Yorum: 1 

youtubeBazı Youtube videolarının altında bu videonun “Liste Dışı” olduğuna dair bir simge ve uyarı metni yer alabiliyor. Peki liste dışı olarak etiketlenen Youtube videolarının özelliği nedir? Liste dışı olarak belirtilmeleri ne anlama geliyor? Bir Youtube videosunun liste dışı olması hangi kısıtlamaları getiriyor ve bizler kendi videolarımızı liste dışı olarak nasıl etiketleyebiliriz?

“Liste dışı” özelliği Youtube videolarının gizlilik ayarları ile ilgili bir özellik. Youtube videolarınızı paylaşırken çeşitli ayarlar yapabiliyorsunuz. İşte liste dışı da paylaşım sırasında ya da paylaşımdan sonra belirleyebileceğiniz bir özellik.

Nasıl sosyal ağlarda yaptığımız paylaşımlarımızda bu paylaşımı kimlerin görmesini istediğimizi seçebiliyorsak eğer Youtube’da da benzer şekilde seçenekler var. Bu seçenekler: herkese açık, liste dışı ve özel.

Herkese açık videolar malum. Liste dışı ise videolara bazı kısıtlamalar getiriyor. Bu etiketin seçili olduğu videolar, Youtube’da herkese açık yapılan aramalarda arama sonucu olarak karşımıza çıkmazlar. Ayrıca liste dışı videoları, bu videoları yükleyen kişilerin profiline girerek de bulamazsınız. Liste dışı videoların izlenebilmesi için bağlantı linkinin elinizde olması gerekmektedir. Yani bir şekilde videonun linki size ulaştı ise videoyu hiçbir kısıtlama olmadan izleyebilirsiniz. Hatta izlemek için bir Google hesabına bile gerek duymazsınız.

Belirttiğimiz gibi liste dışı özelliği ile yalnızca videoların profillerde gözükmesimesini ve arama sonuçlarında çıkmasını engellemiş oluyorsunuz. Ancak videonun yer aldığı sayfanın linki elde ele paylaşılabilir, herhangi bir kişi tarafından video izlenebilir.

Kendi yüklediğiniz bir videoyu liste dışı yapmak isterseniz eğer video düzenleme paneline giriş yapmalısınız. Muhtemelen varsayılan olarak “herkese açık” şeklinde işaretlenmiş olan etikete basarak “liste dışı”nı seçmeniz yeterli olacaktır. Kendi Youtube videonuzu liste dışı olarak işaretledi iseniz eğer bu videonun izlenebilmesi için sizin video linkini başkaları ile paylaşmanız gerekmektedir.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    Ferhat YILMAZ

    May 11, 2015

    Paylaşım için çok teşekkürler hocam. Ben de artık kendi sitemde yayınlamak üzere yüklediğim videoları “liste dışı” işaretliyorum. Hem telif hakkı sıkıntısı olmuyor. (zaten amacım videodan değil sitemdeki yazıdan gelir elde etmek.)

    Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim