Kategoriler
Mobil Teknoloji

Sony Xperia Z2 Kamera Uygulamaları

xperia-z2-kamera-uygulamalariSony’nin üst düzey telefonları arasında yer alan Xperia Z2, diğer Z ailesi telefonlarda da olduğu gibi yüksek çözünürlüklü ve birbirinden güzel uygulamalara sahip kamerası ile göz dolduruyor. Bu yazımızda Xperia Z2 ile birlikte gelen kamera uygulamalarını genel olarak tanıyacağız. Seçtiğimiz bazı kamera uygulamalarının kendine has özelliklerinin neler olduğuna, bizlere ne gibi avantajlar sağladıklarına göz gezdireceğiz.

Süper Otomatik

Telefonunuz tüm ayarları sizin için yapar ve ortam koşullarına en uygun çekimi sağlamaya çalışır. Kontrol tamamen telefonunuzda olsa da örneğin flaşın açık olup olmamasını belirleyebiliyorsunuz.

Elle

Kameranızda daha fazla kontrol sahibi olmak istiyorsanız Elle modu size daha uygun. Kameranın çekim modu ile ilgili birçok ayarı bu modda yapabiliyorsunuz. Kaç MP çözünürlüğünde çekim yapacağınızı, ISO değerinin kaç olacağını, ortam koşullarına göre ne şekilde bir renk dengeleme yapılması gerektiğini ve daha birçoğunu kendiniz ayarlayabiliyorsunuz.

4K Video

Xperia Z2’nin ekranı da dahil olmak üzere henüz akıllı telefonlarda 4K çözünürlüklü ekranlar var olmasa da bu çözünürlüğe sahip televizyonlarda hakkını vererek izleyebileceğiniz profesyonel kısa videolar çekebilmeniz mümkün oluyor.

Burada önemli olan iki noktaya dikkatinizi çekmek istiyoruz. Tabii çektiğiniz 4K videoları Xperia Z2’de ya da herhangi bir diğer cihazda izleyebilirsiniz ancak 4K çözünürlüklü olarak değil ekranınızın el verdiği ölçüde izlersiniz. Gerçek 4K deneyimini ise örneğin bu özelliğe sahip bir televizyonda yaşamanız mümkün.

İkinci önemli olan nokta ise “kısa videolar” anahtar kelimemiz. 4K video çekimi büyük bir işlem gücü gerektirdiği için Xperia Z2 de doğal olarak ısınıyor ve bir süre sonra zarar görmemek adına çektiğiniz videoyu otomatik olarak kaydediyor ve uygulamaya kapatıyor ve bir süre ara vermeniz gerekiyor. Bunu doğal karşılayabiliriz tabii ki.

Ayrıca 4K modunda çekilen videoların haliyle çok büyük yer kapladığını da belirtelim. Telefonun kendi hafızası ortalama videolar için yeterli olmayacaktır. Mutlaka büyük bir hafıza kartı almanızı, üstelik hızlı işlenebilmesi adına da bu hafıza kartının Class10 özelliğine sahip olmasını öneriyoruz.

Timeshift Video

Bize göre en etkileyici kamera uygulamalarından bir tanesi. Timeshift Video modunda kameranız 720p çözünürlüğünde 120 fps’lik videolar çekiyor. Fps; uzun hali ile “frame per second”, yani saniyede 120 kare fotoğrafın arka arkaya çekildiğini hayal edin. Aslında videonun normal oynatılışında 30 fps’den sonrası göze farklı gelmiyor zaten. Ancak 120 fps özelliği bize ağır çekim videolar çekebilmemizi sağlıyor.

Timeshift modunda 120 fps’lik video çekiminizi yaptıktan sonra karşınıza bir düzenleme alanı çıkıyor. Burada isterseniz tüm videoyu ağır çekim haline getirebileceğiniz gibi etkileyici efektler katabilmek adına yalnızca bazı bölümleri ağır çekim haline getirebilirsiniz. Ağır çekimin nereden ya da nerelerden başlayıp nerelerde biteceğine tamamen siz karar veriyorsunuz ve tik işaretine bastıktan sonra videonuz işlenip kaydediliyor.

Aşağıdaki tanıtım videosunda da Timeshift Video modunun nasıl kullanılabileceğine dair bilgi edinebilirsiniz.

Timeshift Burst

Bazı anları yakalamak çok zor olabiliyor. Ya da fotoğraf çektiğimiz anda birisi hareket ediyor, gözünü kapatıyor, yüzü yamuk çıkıyor ve benzeri birçok durumdan ötürü fotoğrafları beğenmeyebiliyoruz. İşte Timeshift Burst modunda da kameranız siz deklanşöre bastığınızda çekiminizin öncesine ve sonrasına ait birçok kareyi birden yakalayabiliyor. Toplamda karşınıza 61 tane kare çıkıyor, 30 öncesinde ve 30 sonrasında. Siz de bu kareler arasında gezinerek en net, en iyi çıkan fotoğrafı seçip kaydedebiliyorsunuz.

Arka Plan Bulanıklaştırma

En çok ilgimizi çeken bir diğer fotoğraf modu ise arkaplan bulanıklaştırma. Normal çekim modlarında DSLR fotoğraf makinalarındaki gibi öndeki nesneye odaklanıp arkadaki nesneleri bulanıklaştırmasa da bu mod sayesinde arka plan bulanıklaştırmayı oldukça profesyonel şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken bu modu seçtiğinizde odaklanmak istediğiniz öndeki nesnenin üzerine dokunarak o nesneyi netleştirmek ve fotoğrafı çekmek. Fotoğraf çekildiğinde bir düzenleme ekranı karşınıza gelecek. Burada bulanıklaştırmanın ne derecede yapılacağını ayarlayıp kolaylıkla kaydedebilirsiniz. Ortaya inanılmaz derecede etkileyici fotoğraflar çıkıyor.

Seçtiğimiz başlıca fotoğraf ve video uygulamaları bunlardı. Bu uygulamalar dışında canlı Youtube yayını, Vine çekimi, Kendine çevir, Panorama taraması ve benzerlerini daha Xperia Z2’nin kamerasında bulmanız mümkün.

Yazar Gökberk Durmaz

Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*