Kategoriler
Mobil Teknoloji

Tabletlerin Ömrü Kısa Mı Olacak?

tabletTabletler piyasada yayılmaya başladığı ilk zamanlar piyasadan büyük bir pasta dilimi elde edeceği yönünde neredeyse herkes hemfikirdi. Hatta belki de bu kanılar, tabletlere güven geçtiğimiz yıla kadar devam etti. Ancak son zamanlarda piyasanın ilerleyişi tabletlere güveni ve beklentileri azaltıyor. Görünen bizlere tablet piyasasının ömrünün kısa sürede bitebileceğinin işaretlerini veriyor. Peki gerçekten tablet piyasasının ömrü kısa mı olacak? Tablet gelişimini engelleyen faktörler neler? Piyasa doygunluğuna ulaştı mı?

Bilgisayarlarımızı alıp bir başka yere götürüp kullanabiliyoruz fakat kim laptobunu alıp da otobüste, metroda açıp kullanabiliyordu? Uzun yolculuklar belki ancak sıkışık yolculuklarda ve hatta taksilerde bile bir laptopı açıp kullanmak ne kadar mümkündü? İşte bu soruna çözüm niteliğinde olduğu düşünülen tabletler başta çok ilgi görmeye başladı. Mobil anlamda daha kolay taşınabilir, istediğiniz yerde çıkarıp iki mailinize bakıp bırakabilir, bilgisayarınızda yaptığınız birçok işlemi tabletinizde de gerçekleştirebilirdiniz. Buraya kadar her şey güzel ancak aslında insanların duruma böyle yaklaşmadığını gördük.

Tabletler, bilgisayarlarımızda yapabildiğimiz hemen her işlevi bizlere sunsa da birçoğumuz laptoplarımız kadar rahat olamadık doğru mu? Belki mail gönderip almak, internete bağlanıp sosyal medyada dolaşmak, film seyretmek, müzik dinlemek gibi birçok işlevi kolaylıkla yapabilmiş olsak da uzun metinler üzerinde çalışan kimler bilgisayarlarındaki kadar rahattı? Yazılar yazan kaç kişi klavye rahatlığını hissedebildi? Yani küçük ya da büyük birçok kişi için tablet iyi bir eğlence kaynağı oldu ancak yapmak istediklerimiz biraz farklı olunca sorunlar ortaya çıktı. İşte bu gibi sorunlar tabletlerin temel işlevleri çok güzel yerine getirmesine rağmen birçok işlevde de bazı sıkıntılı yanları olduğunu bizlere gösterdi.

Klasik tablet modellerinin doygunluk seviyesine ulaştığını, satışlarının iyice yavaşlamaya başladığını sıkça duyar olduk. Öyle ki yakında ömürlerinin biteceğine dair söylentiler dahi ortaya çıktı. Bunların temelinde yatan birkaç sebep var.

Evet, tablet birçok meslek grubundaki kişiye, öğrencilere, çocuklara, yani genel olarak herkese faydalı olabilecek yönleri taşıyor. Örneğin yoğun iş temposunda çalışan bir kişi her an maillerini kontrol edebilir, boş zamanlarında haber okuyabilir, gündemi takip edebilir, internet üzerinden istediği bilgiye anında ulaşabilir. Ancak bu kişiler ofislerine geldiklerinde bilgisayarlarına oturma ihtiyacı her zaman hissediyorlar. Belki okudukları maillere bilgisayarları üzerinden cevaplar yazmak istiyorlar örneğin. Bu durum da tabletleri ana işlevler için kullanamadığımızı, ek ürün olarak hayatımıza soktuğumuzu gösteriyor. Yani bilgisayarları hayatımızdan atıp tabletleri yerleştirmemiz mümkün değil.

Diğer yandan tabletlerin hem kendi içinde hem de dışarıda birçok rakibi var. Klasik tablet modellerinin sonunun gelmesinin en büyük sebeplerinden bir tanesi işte bu rakipler. Bu rakiplerin bir tanesi hibrit laptoplar. Yani hem tablet hem laptop gibi adlandırabiliriz. Ekran kısmı alt kasasından çıkabilen bu laptoplar insanlara daha cazip gelebiliyor. Evet, belki hibrit laptop modelleri de piyasayı doğrudan ele geçiremeyecek ama klasik tabletlerin önünde bir engel olarak ortaya çıkacak. Bu laptopların ekranları çıkarıldığında dokunmatik tablet gibi kullanılabiliyor. Aynı zamanda bir laptop deneyiminden de uzak değil. Diğer bir rakip ise kendi içlerinde, klavyeli tabletler. Yani Microsoft Surface modelleri gibi klavyeli ve klavyeyle son derece uyumlu modeller klasik tabletlere özellikle iş yaşamında en iyi alternatiflerden birisi olarak çıkıyor. Bu ilk iki rakip birbirinden bazı yönlerle ayrılsa da temellerinde sahip oldukları klavyeler insanlara istedikleri kolaylığı dokunmatik ekranlarla birlikte sağlamış oluyor.

Bahsetmek istediğimiz son rakip ise akıllı telefonlar, özellikle de phabletler. Küçük boyuttaki tabletlere oldukça yaklaşan akıllı telefonlar klasik tabletlerde yapabildiklerinizi zaten sunduğu için birçok kişi tablete ek bir ihtiyaç duymayabiliyor. Tabletlerin büyük ekranından hoşlanan kişiler 5-6 inç arası boyutlarda ekranlara sahip telefonlar edinerek ek bir cihaz gereksiniminden kurtulabiliyor.

Tablet piyasası işte bu temel sorunlarla boğuşsa da henüz üreticiler ümidi kesmedi ve tableti yaygınlaştırabilecekleri alanlar arıyorlar ve kendilerine “tabletleri kim neden kullansın?” diye sorarak bir atılım yapmaya çalışıyorlar. Ancak görünen o ki büyük bir atılım gelmezse eğer tabletler çok eğlenceli birer oyuncaktan öteye adım atamayacaklar.

Yazar Gökberk Durmaz

Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*