Kategoriler
Mobil Teknoloji

Batarya Teknolojisi Gelişmiyor Mu?

batarya-teknolojisiMobil kullanıcılarının birçoğunun derdi tabii ki de uzun süre dayanamayan bataryalar. Haftalık pil ömürleri olan eski telefonlarımızın artdından akıllı telefonlara, tabletlere terfi etmiş olsak da yoğun kullanan kişiler şarjı gün sonuna kadar dayandıramıyor. Ancak yıllar geçiyor yine telefonlar bir gün dayanıyor, 2. güne şarj istiyor. Peki teknoloji ilerliyor diyoruz ancak batarya teknolojileri gelişmiyor mu?

Aslında batarya teknolojilerinde büyük atılımlar olmasa da gelişmeler de yok değil. Yıllar geçtikçe batarya teknolojileri de ilerleme gösteriyor fakat bununla birlikte mobil cihazların da yeteneklerinin artması durumu dengelemiş oluyor.

Günümüzde batarya teknolojileri üzerine büyük çalışmalar yürütülüyor olsa da aslında telefonlarımızdaki bataryalarda büyük atılımlar göremiyoruz. Belki henüz istenen verimin alınamaması ya da yüksek teknoloji bataryaların maliyetlerinin çok fazla olması bunun sebeplerinden.

Geçmiş yıllarla kıyasladığımızda batarya kapasitelerinin arttırıldığını, birim alana daha yüksek kapasiteli batarya sığdırılabildiğini görebiliriz. Evet, bir telefona çok daha yüksek kapasiteli batarya koymak mümkün ancak bu ürüne kalınlık, büyüklük ve ağırlık olarak geri dönüyor. Peki siz batarya kapasitesi biraz daha yüksek ancak hantallaşmış bir ürüne yönelir miydiniz? İşte bu tip sorunlar var olmakla birlikte büyük ekranlı telefonlara biraz daha fazla kapasiteli bataryalar konularak çözüm getirilmeye çalışılıyor.

Diğer bir çözüm yöntemi de bataryayla oynamadan doğrudan mobil cihazlar üzerinden ilerlemek. Yapılan çalışmalarla birlikte başta işlemciler olmak üzere telefon birimlerinin daha az pil kullanarak çalışmalarına gayret ediliyor.

Sitemizde de yer alan telefon şarj sürelerini uzatmaya yönelik tavsiyeler belki işinize yarayabilir. Bazı önlemlerde aşırıya kaçıldığında son model akıllı telefonunuzu bir 3310’dan farksız kullanmaya başlıyorsunuz fakat dengeli bir yol izlediğinizde telefon bataryanızdan maksimum ömrü almanız mümkün oluyor.

Yazar Gökberk Durmaz

Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*