Kategoriler
Bilgisayar İnternet Mobil

Whatsapp’ı Web Üzerinden Kullanmaya Başlayabilirsiniz

whatsapp-bilgisayarBir süredir internette konuşulan haberler doğru çıktı ve WhatsApp web sürümünü yayınladı. Ancak beklentilerimizden biraz daha farklı bir şekilde. Yine de artık WhatsApp üzerinden daha kolay bir yazışma yapmak isteyen kişiler bilgisayarlarını kullanabilecekler.

WhatsApp’ın bir süredir web sürümü üzerinde çalıştığını duyuyorduk. Kodları arasında bulunan bir ipucunu yakalayan kişiler böyle bir haberin geleceğini önceden farketmişlerdi. Bununla birlikte ortaya çıkan WhatsApp bilgisayar üzerinden de kullanılacak haberlerini belki sizler de duymuşsunuzdur. Ve evet, WhatsApp bilgisayarlar üzerinden kullanıma imkan veren uygulamasını duyurdu. Ancak bizim beklentilerimizin biraz dışında oldu durum.

Bizler doğal olarak bilgisayarımıza indireceğimiz bir yazılımdan ya da bir internet sayfası üzerinden; kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabileceğimiz bir hesap sistemi ile doğrudan bilgisayarımızdan bir messenger gibi yazışabilmeyi düşünürken WhatsApp biraz daha farklı bir sistem ortaya çıkardı.

WhatsApp’a web üzerinde bağlanabilmek için telefonunuzda WhatsApp yüklü olmalı ve o anda internete bağlı olmalıdır. Evet bu zorunluluk biraz can sıkıcı olabiliyor.

WhatsApp’a telefonunuz üzerinden giriş yaptıktan sonra seçenekler arasında WhatsApp Web linkini göreceksiniz. Bu linke tıkladığınızda bir QR Kod okuyucusu karşınıza çıkıyor. Aynı zamanda bilgisayarınız üzerinden de web.whatsapp.com adresine giriş yapmalısınız. Bu adreste beliren QR kodunu telefonunuzdaki okuyucu ile okuttuğunuz anda web üzerinden WhatsApp yazışmalarınız görülüyor ve mesaj yazmaya, kısacası WhatsApp’ı hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

whatsapp-web

WhatsApp Web’den istediğiniz zaman çıkış yapabilir ve sonra tekrar giriş sağlayabilirsiniz. Ayrıca oturumu açık kalmış olan web girişlerini de telefonunuz üzerinden görebiliyor ve isterseniz çıkış yapabiliyorsunuz.

WhatsApp Web, şu anda Android, Windows Phone, BlackBerry ve Nokia’ların S60 işletim sistemleri için kullanılabilir durumda. Evet, üzücü haber iPhone sahiplerine geldi. iOS işletim sistemindeki bazı kısıtlamalar sebep gösterilerek maalesef iPhone kullanıcıları bu servisten en azından şu an için yararlanamayacaklar.

Web.whatsapp.com adresinde verilen QR kodunu mutlaka WhatsApp’a giriş yapıp belirttiğimiz şekilde WhatsApp içinde yer alan okuyucu ile okutmanız gerekmektedir. Harici bir QR kod okuyucu uygulama bir işe yaramayacaktır.

WhatsApp Web’in kullanılabilmesi için ayrıca WhatsApp’ın en güncel sürümüne sahip olmanız gerekmektedir. Telefonunuzda eski bir sürüm yer alıyorsa eğer bu servisi kullanmakta zorluk çekebilirsiniz.

Başta da belirttiğimiz gibi WhatsApp’ı web üzerinden kullanabilmek için aynı zamanda telefonla da internete bağlı olmanız gerekiyor. Yani telefonunuzu internete bağlayamadığınız zamanlarda ya da telefonunuz yanınızda değilken WhatsApp Web’i kullanmanız mümkün olmuyor.

Yazar Gökberk Durmaz

Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*