Kategoriler
Mobil Teknoloji

Samsung’da Gerileme Mi Var?

samsungUzun bir süredir akıllı telefon piyasasında Apple ile liderlik yarışı yapan hatta son zamanlarda Apple’ı da sollayan Samsung, piyasada büyük bir dilim pastaya sahip. Ancak son zamanlarda Samsung’un bu pastadan kayıplar yaşadığının sinyallerini alıyoruz. Acaba Samsung liderliğin sarhoşluğunda sallanmaya mı başladı? Peki kimler geliyor arkasından?

Apple, akıllı telefon piyasasında hızlı bir başlangıç yapmıştı. Nokia ise çok uzun bir süre boyunca Symbian’dan vazgeçememesinin cezasını çekmeye devam ediyor. Samsung ise Android’i aldı güçlerini birleştirdi. Hem kendini hem Android’i zirveye taşıyan Samsung çok hızlı bir yükseliş yakaladı. Piyasada Apple, Nokia veya diğer markaları devirip geçti diyebileceğimiz Samsung, gerek piyasaya doğru adımlarla giriş yapmasının gerekse de iyi tasarımlarla piyasaya çıkmasının meyvelerini topluyor. Samsung piyasadaki en iyi telefonlara sahip, en iyi marka diyemeyiz kesinlikle ancak Samsung’un doğru adımlar attığını rakamlar bizlere gösteriyor.

Amma velakin, son aylarda Samsung’un düşüşte olduğuna dair sinyaller var. Bu düşüş kısa süreli bir durum mu yoksa gelecek yıllarda da devam edecek mi göreceğiz. Ancak bunun sebeplerine bakmak lazım belki de.

Samsung ne kadar iyi telefon üretiyor olsa da diğer markalardan kendini büyük farklarla öne çıkaramıyor. Apple’ın, Nokia’nın, Sony’nin bir telefonu da Samsung’un eş fiyatlıları kadar iyi, belki daha iyi olabiliyor. Hatta yeni yeni ortaya çıkan, pastadan pay almak isteyen diğer markalar da söz konusu. Hal böyle olunca insanlar Samsung dışındaki markalara da yönelim gösteriyor ve bu sebeple Samsung kayıplar yaşıyor.

Samsung’un pazar payı yüksek olduğu için yeri uzun bir süre sağlam gibi gözükse de ufak bir düşüş bile birçok şeye gebe olabilir. Sonuçta belirttiğimiz gibi karşısında önemli rakipler mevcut.

Tüm bu yorumları yapıyor olsak da her şey Samsung’un ve diğer markaların gelecekte atacakları adımlara bağlı. Samsung büyük yükselişine devam da edebilir, büyük kayıplar da yaşayabilir.

Yazar Gökberk Durmaz

Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

“Samsung’da Gerileme Mi Var?” için 1 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*