Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

25

Ocak
2015

Google’ın Sürücüsüz Otomobili Yakında

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Google, Teknoloji  |  Yorum: 1 

google-surucusuz-aracGoogle’ın bir arama motoru kimliğinin arkasında çok ilginç, birbirinden çok farklı projeler olduğunu biliyoruz. Bunlardan bir tanesi de sürücüsüz otomobiller. Bu araçlar üzerine uzun bir süredir aktif çalışma yapan Google, birçok haberle gündeme gelmişti. Ancak yakında Google, sürücüsüz olarak çalışabilen, kendi otomobilini piyasaya alabilir.

Google’ın daha önce de uygulamalarını yaptığı sürücüsüz otomobiller vardı. Fakat önceleri başka arama firmalarından arabalara kendi sürücüsüz sürüş teknolojisini uygulayan Google, bu sefer doğrudan kendi arabasını yapıyor.

Google’ın üzerinde çalışmalar yaptığı bu araba iki kişilik, küçük bir model. Tabii en önemli özelliği Google’ın şoförsüz sürüş imkanı veren teknolojisini barındırıyor olması. Resimde de görebileceğimiz gibi modern çizgilere sahip basit hatlar üzerine tasarlanmış bu araç yakında karşımıza çıkabilecek.

Google’ın bu sürücüsüz otomobili henüz tek başına trafiğe çıkamayacak olsa da daha küçük, sınırlı bölgelerde basit taşıma amaçları için kullanılabilecek. Bu bölgelere büyük ünivesite kampüslerini, fabrikaları, büyük çalışma sahalarını örnek olarak gösterebiliriz. Bu tip sınırlı fakat hızlı taşıma gerektiren alanlarda bir yerden diğerine yolcu ya da eşya taşıması amacıyla bu araçlar kullanılabilecek.

Google’ın bu şoförsüz araçlarının ne zaman piyasaya çıkacağı, fiyatının ne düzeyde olacağı ve ne zaman kullanılmaya başlayacağı henüz belli olmasa da üzerine birçok yorum yapmak mümkün.

Böyle bir aracın henüz kullanım alanlarının sınırlı olması ve bununla birlikte şu anda piyasaya çıksa sivas escort belki çok az satacak olması muhtemel ancak Google’ın böyle bir teknolojiyi elinde bulundurması ve uygulamaya geçirebilecek konumda olması oldukça önemli bir ilerleme. Bunu inkar etmemek lazım.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    Murat Aktaş

    Oca 31, 2015

    google herşeye el attı hadı hayırlısı :)

    Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim