Kategoriler
Google Teknoloji

Google’ın Sürücüsüz Otomobili Yakında

google-surucusuz-aracGoogle’ın bir arama motoru kimliğinin arkasında çok ilginç, birbirinden çok farklı projeler olduğunu biliyoruz. Bunlardan bir tanesi de sürücüsüz otomobiller. Bu araçlar üzerine uzun bir süredir aktif çalışma yapan Google, birçok haberle gündeme gelmişti. Ancak yakında Google, sürücüsüz olarak çalışabilen, kendi otomobilini piyasaya alabilir.

Google’ın daha önce de uygulamalarını yaptığı sürücüsüz otomobiller vardı. Fakat önceleri başka arama firmalarından arabalara kendi sürücüsüz sürüş teknolojisini uygulayan Google, bu sefer doğrudan kendi arabasını yapıyor.

Google’ın üzerinde çalışmalar yaptığı bu araba iki kişilik, küçük bir model. Tabii en önemli özelliği Google’ın şoförsüz sürüş imkanı veren teknolojisini barındırıyor olması. Resimde de görebileceğimiz gibi modern çizgilere sahip basit hatlar üzerine tasarlanmış bu araç yakında karşımıza çıkabilecek.

Google’ın bu sürücüsüz otomobili henüz tek başına trafiğe çıkamayacak olsa da daha küçük, sınırlı bölgelerde basit taşıma amaçları için kullanılabilecek. Bu bölgelere büyük ünivesite kampüslerini, fabrikaları, büyük çalışma sahalarını örnek olarak gösterebiliriz. Bu tip sınırlı fakat hızlı taşıma gerektiren alanlarda bir yerden diğerine yolcu ya da eşya taşıması amacıyla bu araçlar kullanılabilecek.

Google’ın bu şoförsüz araçlarının ne zaman piyasaya çıkacağı, fiyatının ne düzeyde olacağı ve ne zaman kullanılmaya başlayacağı henüz belli olmasa da üzerine birçok yorum yapmak mümkün.

Böyle bir aracın henüz kullanım alanlarının sınırlı olması ve bununla birlikte şu anda piyasaya çıksa belki çok az satacak olması muhtemel ancak Google’ın böyle bir teknolojiyi elinde bulundurması ve uygulamaya geçirebilecek konumda olması oldukça önemli bir ilerleme. Bunu inkar etmemek lazım.

Yazar Gökberk Durmaz

Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

“Google’ın Sürücüsüz Otomobili Yakında” için 1 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*