Kategoriler
Teknoloji

Selfie’den Sonra Şimdi De Dronie

drone-ve-dronieBüyük selfie akımı gencinden yaşlısına herkese ulaştı. Selfie mantığında fotoğraf çekmek pek yeni değil ancak bunun bir akım olması oldukça yeni ve herkese hızlı bir yayılma gösterdiğini görebiliyoruz. Artık tek başına ya da beraber çekilen fotoğrafların birçoğunun selfie olduğunu görüyoruz. Selfie bu popüler günlerini yaşamaya devam etsin, son zamanlarda Dronie olarak adlandırılan bir akım daha var.

Drone, aslında uzaktan kontrol edilen insansız hava araçları (İHA) için kullanılan bir isim. Son zamanlardakini saymazsak yaygın kullanımı da askeri amaçla üretilmiş hava araçları üzerine. Fakat son zamanlarda askeri Drone’lara kıyasla daha hafif, daha ucuz, daha ulaşılabilir sivil drone modelleri yaygınlaşmaya başladı.

Bahsettiğimiz Drone’lar genellikle multikopter olarak adlandırılan 4 ya da daha fazla pervanesi bulunan modeller. İşte bu son zamanlarda bahsedilen dronelar da askeri modellerden uzak, bu kişisel kullanıma yönelik olan ürünleri kapsıyor.

Geçtiğimiz birkaç yılda drone modellerini sıkça görür olduk. Coca-Cola gibi markaların yaptığı çeşitli reklam kampanyaları, Amazon’un kendi droneları ile kargo işlemlerini yapmak istemesi, dronelar üzerine geliştirilen projeler derken yıl boyu drone kelimesini sıkça duyduk.

Kişisel kullanımda olan dronelar oldukça çeşitlendi. İhtiyaca göre büyükleri, küçücük olanları, orta fiyatlıları, yüksek fiyatlıları, akıllı telefonlar üzerinden kontrol edilebilenleri piyasayı doldurdu. Ama hepsinden önemlisi kimileri yüksek çözünürlükte olan, hepsinde kamera yer alıyordu. İşin en güzel tarafı insanlar gökyüzünden görüntüleme, fotoğraflar ve videolar çekme imkanı buldu.

Gelelim asıl konumuza. Kişisel kullanımı yaygınlaşmaya başlayan dronelarla birlikte “Dronie” diye bir kavram da oluşmaya başladı. Dronie’de bu uzaktan kontrollü hava araçları kullanılarak insanların kendi fotoğraflarını, videolarını çekmeleri söz konusu. İşte Dronelarla kendi fotoğraflarını çekme akımına selfiden de yola çıkarak dronie denildi.

Dronelar tabii henüz telefonlar gibi herkesin elinde bulunmasa da Dronie akımı yaygınlığı artan bir akım. Bu akım çerçevesinde çekilen fotoğraf örnekleri için Dronie aramasını arama motorlarında ya da sosyal ağlarda yapabilirsiniz.

Drone kullanımı artıyor olsa da önünde engeller yok değil. Bu engellerin başında kişilerin güvenliği ve kişisel gizlilikleri geliyor. Dronelar kişisel gizliliği ihlal için kullanılabileceği için henüz bir adım uzak durulması da söz konusu. Bakalım bu kişisel droneların gelecekteki durumu ne olacak?

Yazar Gökberk Durmaz

Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*