Kategoriler
Teknoloji

Evinizdeki Her İşlevi Telefonunuzla Yönetmek İster Miydiniz?

ev-otomasyonuEv teknolojileri üzerine yapılan çalışmalar işte tam da bu konu üzerine yoğunlaşıyor. Belki de yakın gelecekte birçoğumuz evimizdeki her nesneyi telefonumuzdan kontrol edeceğiz. Günümüzde bazı uygulamalar var olsa da yakın gelecekte daha da yaygınlaşacak gibi görünüyor. Peki siz evinizdeki her işlevi telefonunuzla yönetmek ister miydiniz?

Telefonların, televizyonların, saatlerin ve daha birçok ürünün akıllanmaya başlamasının ardından bu durum evlere, ofislere de çoktan taştı. Evinizdeki, ofinizdeki ürünleri telefonunuza, tabletinize yükleyeceğiniz bir uygulama ile ister o an orda iken, ister dışarıda iken kontrol etmeniz mümkün. Klimanızı açıp kapatabiliyor, ampullerin ne renkte ve ne kadar aydınlıkta ışık vereceğini kolaylıkla belirleyebiliyorsunuz. Ya da örneğin toplantı odanıza girdiğinizde tabletinizi elinize alıp projeksiyon perdesini indirme, perdeleri kapatma, ışıkları kısma gibi işlevleri birkaç dokunma hareketi ile kontrolünüz altına alabiliyorsunuz.

Bu ve bunlar gibi birçok uygulaması olan teknoloji gelişmeye devam ediyor. Yakın gelecekte birçoğumuzun evi bu teknoloji ile donanabilir. Bunun birçok uygulaması için de ağır altyapı değişikliklerine dahi gerek yok. Örneğin fırınınız akıllı telefonunuzla uyumlu olsa onu kontrol etmeniz için yeterli olacak. Gelecekte evinize alacağını bütün elektirikli ürünler Android, iOS uyumlu olarak satılabilir ve siz aldığınızda doğrudan telefonunuz üzerinden yönetebilirsiniz.

Gelecek bizlere daha fazlasını vadediyor. Tabii iyice telefona gömülmüş kafalar, hareketin olmadığı bir yaşam değil demek istediğimiz. Ama evinizin en ince noktasına kadar kontrolü elinize alabilirsiniz. Örneğin en öne çıkan özelliklerden bir tanesi klima ya da ısıtma-soğutma sistemlerini kontrol. Örneğin soğuk kış günlerinde evinize varmadan yarım saat öncesinde ısıtma sistemini çalıştırabilir ve evinize vardığınızda sıcacık bir ortama giriş yapabilirsiniz. Ya da örneğin acaba fırına koyduğunuz yemek ne kadar süredir orada? 45 dakika durması gerekiyordu fırında unuttum yandı derdi de olmadan istediğiniz an kapatabilirsiniz. Ya da evinizden dışarı çıktığınızda ışıkları açık unuttum, ocağı kapatmış mıydım sorunlarını da geride bırakabilirsiniz. Evinizden çok uzağa gitmiş dahi olsanız ocağınızın kapalı olup olmadığından emin olabilirsiniz örneğin.

Bunlr dışında da yapılabileceklerin sınırı yok aslında, tamamen hayal gücüne bağlı. Hayatı dijitalleştirmeye karşı olanlar olsa da bir yandan hayatta önemli sorunları çözebilecek ve gerçekten işe yarayabilecek kontrolü bizlere sağlayan bir teknoloji değil mi? Peki o zaman sorumuzu tekrarlayalım: siz evinizdeki her işlevi telefonunuzla yönetmek ister miydiniz?

Yazar Gökberk Durmaz

Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*