Kategoriler
Android Teknoloji

Akıllı Arabaların Devri Yaklaşıyor

akilli-arabalarAkıllı arabaların devri diye bir nitelendirme yapmak ne kadar doğru olur bilmiyoruz ama son yıllardaki “akıllı” akımı arabaları da kapsıyor. Özellikle Android işletim sistemi ile geliştirilen yeni sistemler oldukça fazla imkan sunduğu için gerçekten akıllı arabalara doğru hızla gidiyoruz. Evet, günümüzde zaten Android işletim sistemine sahip cihazlar barındıran arabalar mevcut ancak gelecek, daha geniş kapsamda kontrol sağlayan sistemleri vadediyor.

Ayakkabı, mont gibi eşyalara dahi elektronik bir devre eklendiğinde akıllı takısı eklenmeye başladı. Ancak bu tip eşyalarda yapılabilecekler oldukça sınırlı. Tabii konu araba olunca akıllı sisteme eklenebilecek özellikler de bir hayli fazla.

Hali hazırda Android kullanmaya başlayan arabalar mevcut. Ama Google, Android üzerinde geliştirmeler yapmaya devam ediyor ve ayrı ayrı cihazlar için özelleştiriyor. Google’ın çalışmalarını devam ettirdiği bir alan da otomobillere yönelik. İşte bu motorlu taşıtlar için özelleştirilmiş bir Android sürümü geliştiriyor Google.

Google’ın üzerinde çalıştığı bu Android sürümünün farklılığı, öncekilere göre arabalar üzerinde daha fazla kontrol imkanı sağlayabilecek olması. Arabanızın her bir yerini kontrol edebilen bu işletim sistemi ile camınızı tek bir dokunuşla istediğiniz seviyeye kadar açabilir, iklimlendirme ayarlarınızı yapabilir, yakıt raporlarınızı alabilirsiniz. Ayrıca arabanız için yaptığınız tüm ayarlarınızı profilinize kaydedip tek dokunuşla ayarlarınızı açıp kapatabilirsiniz. Ya da kaç kilometrede ne kadar yakıt harcadınız? Geçtiğimiz ay ne kadar yakıt harcamıştınız, bu ayla ne kadarlık bir fark oluştu? Konum verileriniz de kayıt edilerek şehirler arasında nerelere gidip nereleri gezdiğinizi kayıt edebilir ve isterseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Şehir içinde nerelerden gidiyorsunuz? Günlük rutininizi kayıt altına alıp alışkanlıklarınızı ve düzenli olarak katettiğiniz yolları görüp belki de trafik durumuna veya yolun uzunluğuna göre daha iyi yollar için öneriler alabilirsiniz. Tabii başta da belirttiğimiz gibi daha birçok imkan sunulabilir bizlere: sesli komutlar, arabanın bakım ve ihtiyaçları üzerine bilgiler, internete doğrudan bağlanıp tüm faydalanma imkanları ve daha nicesi.

Google’ın işletim sisteminin araba üzerinde daha fazla etki sahibi olması, Google arabalarımızda da reklamlarını sergiler mi diye düşündürmüyor değil. Malum konum bilginiz zaten var. Siz bir alışveriş merkezinin olduğu yola girdiğinizde o alışveriş merkezinde yer alan mağazaların indirimleri karşınıza gelebilir. Benzinciye girdiğinizde genel ya da size özel indirimde olan ürünler size gösterilebilir.

Akıllı evler üzerine yapılanlar oldukça ilerledi. Arabalarımızda da bu gibi olumlu ve faydalı gelişimleri heyecanla bekliyoruz. Bakalım gelecekte ne gibi yeni teknolojiler arabalarımıza gelmiş olacak?

Yazar Gökberk Durmaz

Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*