Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

1

Şubat
2015

Arabalar Da Hacklenir Mi?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Android, Mobil, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

araba-hackBir önceki yazımızda Akıllı Arabaların Devri Yaklaşıyor başlığı ile gelecekte karşımıza çıkabilecek akıllı arabalardan ve bizlere ne gibi özellikler sunabileceklerinden bahsetmiştik. Malum akıllı telefonlar çıkınca telefonlara da zararlı yazılımların bulaşabileceği gerçeği ile karşılaşmıştık. Ya da televizyonlarımız akıllandı ve televizyonların da sanal korsanlar tarafından ele geçirilebileceğini gördük. İşte bunlarla birlikte aklımıza şu soru da geldi: arabalar da hacklenir mi?

Aslında görünen o ki arabalarımız da gelecekte hackerların hedefi haline gelebilir. Günümüzde telefonlarda olduğu gibi yaygın şekilde kullanılan ortak bir işletim sistemi arabalarda olmadığı için henüz korkmaya gerek yok. Ancak yakın gelecekte arabalarımızda da Android gibi bir işletim sistemi kullanılmaya, arabalarımız internete bağlanmaya başladıkça arabalar da hedef haline gelebilir. Hatta belki arabanıza bile bir güvenlik yazılımı kurmanız gerekebilir.

Hackerların arabalar üzerinden elde etmek istedikleri menfaatler çok çeşitli olabilir gelecekte. Günümüzde artık birçok hacker saldırısı bir sistemi çökertmek için değil o sistemden bir menfaat elde etmek için gerçekleştiriliyor. Yani bilgisayarınızdan özel bir verinizi çalmak, bilgisayarınıza kendi reklamlarını yerleştirmek ya da bilgisayarınızdaki verileri rehin alıp sizden fidye istemek amaçlarından bazıları.

Peki arabalarımızda ne yapabilirler? Örneğin araba motorunuzu durdurup fidye isteyebilirler. Arabanızın sistemine, kontrolü gerçekleştirdiğiniz ekranına da reklamlar yerleştirebilirler. Bu sistemle birlikte arabanız üzerindeki her kontrolü de gerçekleştirebilirler.

Gelecekte bir işletim sistemi ile kontrolün sağlandığı akıllı arabalar fikri bizlere ne kadar güzel gelse de bir yandan güvenlik problemleri ile karşılaşacağımız bir gerçek. Bakalım gelecekte hacker saldırıları ne gibi bir biçime bürünecek ve hayatımıza nasıl müdehale edecek?

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim