Kategoriler
Bilgisayar Mobil

Laptop Mı Tablet Mi Almalı? Nasıl Karar Vermeli?

laptop-vs-tabletBir bilgisayar almak istiyorsunuz. Masaüstü alacaksanız zaten tamamen ayırıyoruz. Aynı fiyata daha yüksek performans almanız mümkün. Ancak taşınabilirlik istiyorsanız temel olarak 2 farklı türden cihaz arasında seçim yapmalısınız: laptop ya da tablet bilgisayar. Hangisini almalı? Nasıl karar vermeli?

Tabletler ilk çıktığında laptop bilgisayarların marifetlerine sahip olduğu hatta laptopların yerini alabileceği üstelik daha kolay taşınabildiği iddia ediliyordu. Daha kolay taşınabildikleri doğru olsa da ilk kısmı hatalıydı. Ve tabii ki öyle de olmadı, yani laptopların yerini alamadı. Bu sebeple de eğer yeni bir bilgisayar alacaksak laptop ile tablet arasında bir karar vermemiz gerekiyor. Peki nasıl karar vereceğiz?

Temel olarak laptop bilgisayarlar bizlere daha fazla özellik vadediyor, tabletler ise daha kolay taşınabilirlik. Ancak kullanmayacağımız özelliğe para vermek de istemeyiz tabii ki. Yani şu bundan daha iyidir diyemeyiz Bu nedenle öncelikle ihtiyaçlarımızı belirlememiz lazım.

Kendinize sormanız gereken soru: “bu cihazı ne için kullanacağım?

Tablet bilgisayarların en büyük sorunu dokunmatik ekranlarında yazı yazmak olsa gerek. Evet, sosyal medyada yorumlar, kısa mailler, mesajlar yazarken çok sorun olmasa da uzun süre yazı yazmak dokunmatik ekranlarda bir hayli zor olabiliyor. Alıştığımız klavye deneyimini dokunmatik ekranlarda yaşayamıyoruz. Eğer uzun zamanlı metinler yazıyor, ofis programlarını sık kullanıyorsanız bir laptop bilgisayar sizin için daha iyi olacaktır.

Cihazınızı sadece sosyal medyada dolaşmak, kim ne yazmış diye bakmak için almak istiyorsanız bir laptopa gerek duymazsınız. Sosyal ağlarda dolaşmak, iki blog okumaz, arada haber sitelerini kurcalamak için tabletler idealdir. Bunları laptopta da yapabilirsiniz fakat sadece bunlar için bir laptop satın almanıza gerek olmaz.

Yüksek performanslı oyunlar oynuyorsanız eğer bunu ancak laptoplarda yapabilirsiniz. Bilgisayar oyunlarının birçoğunu tabletlerimizde oynayamıyoruz. Ancak basit oyunlardan zevk alıyor, kısa zamanları oyunlarla geçiriyorsanız tabletlerdeki oyunlar da sizin için yeterli olacaktır. Eğer çok fazla oyun oynamıyorsanız tablet sizin için yeterli olacaktır, bir laptop almanıza gerek yok.

Biz burada iki cihaz arasında net bir ayrım yapmış olsak da hibrit modellerin olduğu da bir gerçek. Hem laptop hem tablet şeklinde ikisi bir arada cihazlar da piyasada var. Ancak bu tür cihazlar asıl olarak tabletlere biraz daha yakındır. Bir tabletin klavyeli hali gibi düşünülebilir kısaca. Bu nedenle yine de laptopları ayrı bir yerde tutabilirsiniz. Hem klavye hem dokunmatik ekran avantajını tabletlerde size yaşatabilirler ancak yine de performans ve özellikler açısından bir laptopa göre daha geride kalmaktadır.

Başta da belirttiğimiz gibi öncelikle alacağınız cihazı ne için kullanacağınızı belirlemeniz bu örneklerde olduğu gibi şart. Basit ihtiyaçlarınız için 400-500 TL’lik bir tablet bilgisayar işinizi rahatlıkla görebilecekken ihtiyaçlarınıza bağlı olarak ihtiyacınız olan bilgisayara belki de 4-5 bin TL vermeniz gerekecektir. Yani demek istediğimiz aslında fiyat aralığı oldukça geniş. İhtiyaçlarınıza uygun bir cihaz seçimi yapmak öncelikle bütçeniz açısından bir hayli önemli.

Yazar Gökberk Durmaz

Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*