Kategoriler
Bilgisayar Microsoft

Windows 10 İstenileni Verecek Mi?

windows-10Yeni Windows’un, Windows 10 olarak çıkacak oluşunun duyulması ve ardından bu sürümün tanıtılması dikkatleri iyice yeni Windows’a topladı. Windows 9’un atlanılarak doğrudan 10’a geçilmesi aslında bir iddianın da göstergesi. Deneme sürümü üzerinde çalışmaların yapıldığı Windows 10’da açıklar kapatılıyor, hatalar düzeltiliyor. Beklentiler ise gerçekten büyük. Acaba Windows 10 istenileni verecek mi?

Microsoft’un, Windows’un yeni sürümünü neden 9 olarak değil de Windows 10 olarak çıkardığının arkasındaki gerçek nedeni, bu fikri kimin ortaya attığını tam olarak bilemiyoruz fakat üzerinde tabii ki dedikodular var. Asıl nedenin devrim niteliğinde büyük yatırım ve heyecanla birlikte gelen Windows 8’in başarısızlığı ardından beyaz sayfayı 10 numara ile açmak istemesi olduğu düşünülüyor.

Windows 8 bizce başarısız bir sürüm değildi. Belki seveni çok fazla olmadı, özellikle başlat düğmesinin olmaması nedeni ile rahatsız olan çok kişi oldu fakat Windows 8’in teknoloji ve internet dünyasını derinden etkilediği bir gerçek. Metro tasarımı adı verilen tasarım temeli ile birçok alanda etkisini gösterdi. Metro tasarımında temel bazı tasarım kuralları yer alıyordu. Sadelik bu kuralların başında geliyor. Tek renk, sade arka planlar. Ayrıca farklı ve canlı renklerin bir bütün içerisinde kullanılması, kutucukların köşeli yapıda olması diğer bazı kurallar.

Metro tasarımının kuralları bütün interneti ve teknoloji dünyasını etkiledi. Büyük devler logolarını daha sade hale getirdiler. Renkli ancak düz logolar seçenler oldukça fazla oldu. Birçok internet sitesinin tasarımı renkli ve sade bir halde metro tasarımından izler taşıdı. Köşelerin yuvarlatılmasından kurtulduk ve kutucukları köşeli şekilde gördük. Abartılı her uygulamadan uzaklaşıp sadeliği en ufak bir grafikten en büyüğüne temel aldık. Saydığımız tüm bu sebeplerden ötürü Windows 8’in bir işletim sistemi olarak pek sevilmediğini görsek de bu etkileme gücü ile yine de başarılı buluyoruz.

Microsoft, Windows 10 ile yeniden, çok köklü bir düzenleme yaparak karşımıza çıkmak istiyor. Başlat butonu tekrar var ve kullanıcılara daha kolay, daha alışılmış bir biçimde dönmek istiyorlar. Windows Insider programı ile tam sürüm piyasaya çıkmadan önce deneme sürümünü kullanan yüzbinlerce kişi var. Bu kişiler Windows 10’un deneme sürümünü kullanarak karşılaştıkları tüm açıklarda ve hatalarda bildirimde bulunuyorlar. Microsoft, şu ana kadar bini aşkın hatanın bu uygulama sayesinde düzeltildiğini belirtiyor.

Windows 10’un henüz çıkış tarihi bilinmiyor fakat başta da söylediğimiz gibi bu sürüm gündemi oldukça meşgul ediyor ve beklentiler bir hayli fazla. Karşımızda gerçekten başarılı bir işletim sistemi görmek istiyoruz. Bunu bilen Microsoft’un artık hata yapma şansı pek yok diyebiliriz.

Yazar Gökberk Durmaz

Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*