Kategoriler
Facebook İnternet Twitter

Sosyal Medya Sayfalarında Sık Yapılan Hatalar

sosyal-medya-hatalariMarkaların hedef kitleleri ile olan etkileşimlerinde sosyal ağların önemini artık hepimiz biliyoruz. Sosyal medyaya henüz el atmamış herhangi bir marka yok sanıyoruz. Hatta öyle ki bir markayı daha ortaya çıkarmadan sosyal medya hesaplarını elde etmek öncelikli gayemiz oluyor. Başta bu kadar özen gösterilen sosyal medya hesaplarında maalesef yapılan birçok da hata var. Sizler için en sık yapılan hataları derledik ve bunların neden bir hata olduğunu paylaşmak istedik.

Spam İçerik Girmek

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) kavramının getirdiği en kötü alışkanlıklardan bir tanesi sanıyoruz anahtar kelimelerle her mecrayı doldurmak. Bu duruma sosyal ağlarda da sıkça rastlıyoruz. Sosyal medya hesaplarına gereken özeni göstermeyen firmalar anahtar kelimelerle doldurulmuş anlamsız paylaşımlarla hesaplarını şişiriyorlar. Bu tamamen kullanıcıyı düşünmekten uzak, arama motoru hedef alınan bir yöntem. Böyle bir sayfanın kullanıcılarla etkileşime girmesi neredeyse imkansız.

Takipçi Satın Almak

Açılan binlerce sahte hesaba ya da doğrudan sizler gibi gerçek kullanıcılara Twitter hesapları takip ettiriliyor, tweetler favorilendirilip retweet ettiriliyor, Facebook sayfaları beğendiriliyor, gönderiler sizin hesaplarınız üzerinden paylaştırılıyor ve dahası. İşte böyle işlemlerde aracılık yapan kişiler uzun bir süredir beğeni/takipçi “satıyorlar”. İnternet devleri hepsi için bir önlem üzerine gitse de kontrol edilmeleri bir hayli zor ve önüne geçilemiyor.

Gerek kişisel hesaplarda gerek firma hesaplarında takipçi sayısı bir statü olarak görüldüğü için takipçi satın alan kişi ve firmalar bir hayli fazla. Ancak para vererek satın aldığınız takipçiler hesabınızdaki birkaç rakamdan ibaret ve size hiçbir getirisi yok.

Sayfanıza getirilen gerçek kişiler zaten ilk fırsatta kaçıyorlar. Elinizde de kalırsa eğer sahte hesaplar kalıyor. Peki bunlar ne işe yarıyor? Hiçbir işe. Sosyal ağlar bir iletişim ortamıdır. Siz hedef kitlenize ulaşmıyorsanız, onlarla iletişime geçmiyorsanız eğer ne anlamı kalır ki? Paylaşımlarınızı sahte hesaplar mı görecekler? Böyle bir satın alma için harcanacak paranın reklam için kullanılması ve gerçek, etkileşime geçilebilecek birkaç kullanıcının çekilebilmesi daha mantıklı olacaktır.

Kısa Zamanda Çok Paylaşım Yapmak

Sosyal medya hesaplarını yönetmenin en zor tarafı gün içerisinde düzenli paylaşım yapmaktır. O gün yapacağınız tüm paylaşımları art arda yapıp bir kerede bitirmek isteyebilirsiniz ya da daha fazla paylaşım yapıp fazla kişiye ulaşmak isteyebilirsiniz fakat böyle durumlar kullanıcıyı çekmek yerine aksine itiyor. Hedef kitlenizdeki kişinin sizin dışınızda birçok hesabı/sayfayı da takip ettiğini unutmayın. Ayrıca Facebook gibi ağlarda takip edilen sayfalar dışında yüzlerce arkadaşın paylaşımları da var. Hal böyle olunca kimse aynı kişi ya da sayfadan onlarca gönderi birden görmek istemiyor. Zaman akışını doldurup taşıran sayfalardan da kullanıcılar genellikle uzaklaşıyorlar.

Böyle sık ve çok paylaşım yapmak yerine söyleyeceklerinizi az gönderide ve en öz şekilde paylaşmalısınız. Ayrıca gün içerisinde yapacağınız paylaşımları zaman aralıklarına bölmek daha doğru olacaktır.

Yapılan Olumsuz Yorumlara Cevap Vermemek, Bu Yorumları Silmek

Firmalar sosyal medya hesaplarını kendilerini duyurmak için kullansalar da biz sürekli karşılıklı bir etkileşimden bahsediyoruz fakat bazı firmalar tek taraflı, sadece kendilerinin konuştuğu bir ortam hayal ediyorlar. Bunu zaten yıllarca billboardlara koyduğunuz reklamlarınızla yaptınız. Siz yeni bir kampanyayı, ürünü ya da firmanızın bir fikrini zaten böyle paylaşıyordunuz ve kullanıcılara ulaşıyordunuz. Onlar da bu tek taraflı ulaşımda karşı bir yanıtta bulunamıyorlardı. Ancak şimdi benzerini sosyal medya üzerinden daha özgürce yapabiliyorsunuz. Bırakın bu özgür ortamda hedef kitleniz de size kolayca ulaşabilmenin keyfini çıkarsın. Olumlu yorumlar her firmayı mutlu eder ama olumsuzlara da kötü bakmayın. Her olumsuz yorumu nasıl iyi bir duruma çevirebileceğinizi düşünün. Bu yorumları silmek yapabileceğiniz en büyük yanlış olacaktır. Ancak karşınızdakileri de kırmayacak, onları memnun edecek cevaplar vermek sadece cevap verdiğiniz kişinin gözünde değil, bu cevabı gören diğer tüm kullanıcılarınızın gözünde sizi bir adım öteye taşıyacaktır.

Özel Mesajlara Cevap Vermemek

Bazı firmalar gönderileri altındaki yorumlara çok iyi cevaplar verebiliyorlar fakat birçoğu özel mesaj iletişimini çok arka planlara atıyor. Yorumlarda olduğu gibi özel mesaj olarak da karşınızdaki kişilerin taleplerine cevap vermek onları memnun edecektir.

Ve Ayrıca

Önceki paragraflarda hep firmalar, markalar deyip durduk fakat aslında her birinin tüm kişi ve kurumların hesaplarına uyarlanabileceğini unutmayın. Çünkü konu sosyal medya olduğu zaman bir kişinin bile aslında bir marka gibi davranması gerekebiliyor. Sosyal ağlarda attığınız her adımda kendinizi karşınızda bulunan hedef kitlenin de yerine koyun. Kendi hoşunuza gitmeyecek bir şeyi onlara yapmayın.

Yazar Gökberk Durmaz

Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*