Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

3

Mart
2015

Avantajları Ve Dezavantajları İle Akıllı Saatler

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Teknoloji  |  Yorum: Yok  

sony-smartwatchGiyilebilir teknolojinin başını çeken ürünlerden bir tanesi de akıllı saatler. Daha çabuk kabul gördüler, daha hızlı geliştirildiler ve şu anda piyasada diğer birçok giyilebilir ürüne göre daha fazla çeşit barındırıyorlar. Bazı devler çoktan kollarını sıvadı, ikinci ve hatta üçüncü ürünlerini bile piyasaya çıkardılar. Yine de piyasada az seçenek olmasına rağmen akıllı saatlere büyük bir talebin olduğunu söylemek mümkün. Bunların başlıca nedeni akıllı saatlerin bazı önemli avantajları beraberinde getiriyor oluşu. Ancak henüz akıllı saat sektörü yeniliklere çok açık. Diğer bir deyişle daha katedilmesi gereken çok yol var. İşte bunu dememizin başlıca sebebi de akıllı saatlerin şu anda sahip oldukları dezavantajları.

Avantajları

Öncelikle şık birer saatler. Saat, birçoğumuzun kullandığı, yanından ayırmadığı aksesuarlardan bir tanesi. Yani saat takmaya zaten alışığız birçoğumuz. Bu nedenle akıllı bir saati de takmak birçoğumuz için zor olmuyor. Kolumuzdaki varlığını yadırgamıyoruz üstelik getirdiği özelliklere de sahip olmuş oluyoruz.

Giyilebilir teknolojilerin ortak gayesi yaşamı kolaylaştırıcı özellikler sunmak. Akıllı saatlerin de başlıca özelliklerinden bir tanesi bu. Telefon cebinizde ya da çantanızda diyelim. “Neden en ufak bir titreşimde ya da seste telefonunuzu çıkarıp ne var diye bakıyorsunuz ki?” diye soruyor bu saatler size. Yani sizi bu zahmetten kurtarmayı ve temel faaliyetleri saatiniz üzerinden yönetebilmenizi vadediyor.

Akıllı saatinizi üreticinizin izin verdiği ölçüde birçok ek işlev için kullanabiliyorsunuz. Bunlardan en basiti alarm. Günlük tempoda belirleyeceğiniz bir saatte çalmasını sağlayabiliyorsunuz. Böylelikle zaten kolunuzda olan saatinizi titreşiminden ya da sesinden farkedebiliyorsunuz. Ayrıca akıllı saatiniz üzerinden telefonunuzdaki Facebook, Twitter bildirimlerinizi görebiliyorsunuz. Gelen mesajları okuyabiliyor, çağrıları görebiliyorsunuz ve arayan numarayı reddetme özellikleri de mevcut oluyor. Tabii neden reddetme var cevaplama yok diye sorarsanız, sizi arayan kişi ile konuşmak için mikrofon ve hoparlör kısımlarına yani dolayısı ile telefonunuza ihtiyacınız var. Yani bir çağrıyı yanıtlamak istiyorsanız telefonunuzu elinize almalısınız. Üreticiler için bir ses çıkışı bir ses girişi yerleştirmek zor olmasa gerek fakat her ne kadar saat üzerinden birisi ile konuşmak çok havalı gözükse de günlük kullanımda pek rahat olmadığı kesin.

Ayrıca başka bir uygulama sizlere akıllı saatiniz üzerinden telefon kameranızı kontrol etmenize olanak sağlıyor. Yani telefonunuzu uzak bir yere sabitleyip toplu bir fotoğraf çekinmek isterseniz saatiniz üzerinden deklanşör tuşuna basmanız mümkün.

Akıllı bilekliklerde olduğu gibi akıllı saatlerde de spor üzerine işlevler çok seviliyor. Bir zaman aralığı boyunca yaptığınız spor hakkında bilgi toplayıp telefonunuz üzerinden rapor almanızı sağlayabiliyorlar.

Telefonunuzu nereye koyduğunuzu bulabilmenizi sağlayan küçük yazılımlar da mevcut örneğin. Çantanızın içinde ya da evde nereye koyduğunuzu bulamadıysanız saatiniz üzerinden tek bir dokunuşla telefonunuzun ses çıkarmasını sağlayabiliyorsunuz.

Bunlar gibi daha birçok uygulama akıllı saatiniz için sizleri bekliyor. Tek yapmanız gereken uygulamayı telefonunuza indirmek. Telefonunuz sayesinde de saatinizde bu uygulamayı kullanabiliyor oluyorsunuz.

Özelliklerinin dışında bir avantaj olarak kolay bağlanılabilir olduklarından da bahsedelim. NFC ve Bluetooth teknolojileri sayesinde akıllı telefonunuz ve saatiniz tam bir bağlantı içerisine girebiliyorlar. İlk kurulum, eşleme ve uygulama yükleme aşamaları biraz zaman alsa da sonrası için bir daha uğraşmanıza gerek kalmıyor.

Akıllı saatler artık su geçirmez olarak dizayn ediliyor. Sertifikaları ve bu sertifikaların bağladığı şartlar doğrultusunda toza ve suya karşı belli bir dayanıklılık sağlayabiliyorlar ki bir saat için en önemli meselelerden bir tanesi belki de bu. Örneğin elinizi yıkarken ıslanmasından korkmanıza belki de hiç gerek yok.

Hem slikon, hem de metal kayışlı modelleri var. Tarzınıza uygun bir tane seçebilirsiniz. Ayrıca birçok modelde kordon bağlanma noktaları klasik saat kordonları ile de uyumlu olabiliyor. Yani bir saatçiye gidip uygun modeller arasında seçim yaparak saatinizin kordonunu değiştirebilirsiniz.

Dezavantajları

Akıllı saatlerin en büyük dezavantajlarından bir tanesi tek başlarına neredeyse işlevsiz olmaları denilebilir. Özelliklerini kullanabilmeniz için mutlaka bir telefona ihtiyaç duyuyorsunuz. Aslında diğer bir yandan baktığımızda bu saatlerin bir telefondaki işlevlere sahip olabilmesi için belki ufak bir telefon boyutunda bir cihazı kolunuza takmanız gerekecekti ama yine de tek başlarına kullanılamamalarının kimi zaman can sıkıcı olduğu bir gerçek.

Şarj edilmesi gereken bir cihaz daha. Klasik bir saatin tek bir pille ömrü ne kadar devam ediyor? Yıllar boyu herhalde. Ancak konu akıllı saat olunca hayatımıza şarj etmemiz gereken bir cihaz daha girmiş oluyor. Küçük ekranları nedeniyle telefonlara göre daha uzun bir şarj süresine sahip oldukları bir gerçek olsa da yine de dayandıkları gün sayısı bir elin parmakları kadar anca. Modeller arasında büyük farklılıklar gözetsek de ortalama olarak saatinizi ekranındaki saate bakmak dışında kullanmazsanız 7-10 gün dayanabilir. Ancak özelliklerini kullanmaya, ekranını açmaya, uygulamalara girmeye başladığınızda pil ömrü 1-2 güne düşüyor.

Yalnızca kendi şarjlarını tüketseler yine iyi. Bir yandan telefonunuzda açık olan bluetooth, bir yandan da sürekli çalışır durumdaki uygulamalar nedeniyle telefonunuzun da pil ömrü kısalmış oluyor. Nasıl kullandığınıza bağlı olarak bu kısalma miktarı değişebilir ancak kimi kullanıcılar saatlerini pil oburu olarak da adlandırabiliyorlar.

Hayalimizde telefonumuzu evimizde unutsak da ya da başka bir sebeple bir yerde bıraksak da bu süre zarflarında saatimizden cevapsız çağrı olup olmadığını, mesaj ya da bildirim gelip gelmediğini görebilmek var. Ancak günümüzün saatleri bu konuda sınırlı. Bluetooth bağlantısı şart. Saatinizi aktif kullanabilmek için de telefonunuz saatinizle belli bir mesafede bulunmak zorunda. Zaten bir müddet uzaklaşınca bağlantının koptuğu da görülebiliyor.

Son olarak bir de fiyatlarından bahsedelim. Akıllı bir saat edinmek istesek de yüksek fiyatlara sahip olduklarını da belirtmemiz lazım. Bu da akıllı bir saat alabileceklerin sayısını bir hayli düşürüyor. Ortalama bir akıllı saatin 400 TL – 1200 TL arasında olduğu günümüzde bu fiyatlara yeni bir akıllı telefon almanın mümkün olduğunu da biliyoruz. Yani ek bir akıllı telefon parasını da saate vermek gerekebiliyor. Tabii bir yandan markalı, orijinal bir geleneksel kol saatinin de fiyatı bu aralıkta. Yani belki de normal bir kol saati yerine aynı fiyat aralığında bir akıllı saat tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Fiyat dengesini kurmak tamamen size kalmış.

Yazımızda doğrudan bir akıllı saat üzerinden gitmek yerine genel ortak özellikleri üzerinden artı ve eksilerinden bahsettik. Kişisel kullanımlarda bazı dezavantajları sizin için önemsiz; bazı avantajları da daha önemli olabilir. Ancak genel itibari ile modeller arasında da büyük farklılıklar olduğunu bilmelisiniz ve eğer yeni bir akıllı saat alma niyetinde iseniz mutlaka var olan modelleri incelemeli, size uygun bir seçim yapmalısınız.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim