Kategoriler
Apple Teknoloji

Apple Araba Sektörüne De Mi El Atıyor?

apple-arabaBir süredir teknoloji dünyasına yakın olan kişiler Apple’ın araba sektörüne adım atıp atmayacağını, nasıl bir adım atacağını konuşuyor. Apple Car haberleri çıktığı günden bu yana çeşitli ayrıntılar duyuyor olsak da elimizde çok fazla bilgi yok. Ancak yine de ateş olmayan yerden duman çıkmaz dedikleri gibi Apple’ın böyle bir çalışma üzerinde olduğunu biliyoruz. Henüz bir görüntü ya da Apple tarafından gelen bir açıklama olmasa da sızan bazı haberler gün geçtikçe bizlere ulaşıyor. Peki Apple gerçekten araba sektörüne mi giriyor?

Apple’ı daha çok iPhone ya da Mac ürünleri ile biliyoruz. Bunlar dışında iPod, iPad, Apple TV, Apple Watch gibi ürünleri de mevcut. Fakat Apple gelecekte bunlarla sınırlı kalmayıp teknolojinin farklı alanlarında da hüküm sürmek istiyor olabilir.

Apple’ın araba sektörüne atacağı söylenen adımının proje aşamasında olduğu belirtiliyor. Tabii konu geleceğin teknolojisi olunca çalışmanın elektrikli bir otomobil üzerinden yapıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Yani Apple kendi elektrikli otomobilini üretmenin peşinde. Bunu kanıtlar nitelikteki bilgiler arasında Apple’ın çeşitli araba üreticilerinden bazı çalışanları bünyesine katması var.

Google’ın Google Map’i temel olarak kullanan arabasını artık birçoğumuz biliyoruz. Bu sürücüsüz otomobili uzun bir geliştirmeye devam eden Google, imkan bulduğu her bölgede de test ediyor. Apple’ın da geliştirmeyi planladığı elektrikli aracın sürücüsüz bir otomobil olacağı yönünde söylentiler de teknoloji dünyasına yayılmış durumda.

Proje hakkında detayları öğrendikçe paylaşmak, her bir detay üzerine konuşmak istiyoruz ancak başta da belirttiğimiz gibi henüz karşımızdaki tablo çok net değil. Kısa vadede Apple arabalarını yollarda görmeyi beklemiyoruz. İnternette yer alan görseller ise tasarımcıların araçların üzerine Apple logosu koyarak hazırladıkları konsept tasarımlar. Gelecekte Apple’ın piyasaya çıkaracağı araçlar neye benzeyecek, küçük şehir otomobilleri mi olacak yoksa ayaklarımızı yerden kesen “uçan” otomobiller mi olacak bilmiyoruz fakat heyecanla gelişmeleri takip ediyoruz.

Yazar Gökberk Durmaz

Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*