Kategoriler
Facebook İnternet

Facebook Sanal Alışkanlıklarımızı Da Etkiledi

facebook-haberFacebook yıllardır hayatımızın içinde olan bir gerçek. Bulunduğum topluluklar içinde çok defa Facebook’u kullanmayan var mı diye sorulmuştur. En fazla 1-2 kişinin çıktığını hatırlıyorum. Az ya da çok kullanıyor olalım, birçoğumuz bir şekilde bu sosyal ağa kayıtlıyız. Ancak bir yandan Facebook’un sanal alışkanlıklarımızı da etkilediğinin farkında mısınız?

Facebook’un çok büyük bir platform olarak bazı avantajlarının olduğunu söylemek mümkün aslında. Yani her şeyden önce Facebook’un çıkış amacını göz önüne alırsak tanıştığınız bir kişi ile daha ne kadar kolay şekilde bağlantı kurup iletişime geçebilirdiniz ki? Ancak uzmanlar; insanların gerçek arkadaşlıklardan uzaklaşıp Facebook’taki sanal arkadaş ortamına yöneldiğinin, arkadaş ilişlilerinin gülücük simgelerinden ve “like”lardan ibaret olduğunun da altını çiziyor.

Ancak bunlar zaten sürekli dile getiriliyor ve asıl konumuz bu değil aslında. Burada olduğu gibi sosyal yaşantımız ve alışkanlıklarımızı olumsuz yönde etkilediğini söyleyebildiğimiz Facebook’un sanal dünyadaki alışkanlıklarımız üzerinde de bazı etkilerinin olduğunu anlatmaya çalışıyoruz.

İnternette bir üretim-tüketim sistemi var. Bu üretim ve tüketimden kastımız bir içeriğin üretilmesi ve birileri tarafından kullanılması, içerikten faydalanılması. Ancak üreticilerin oranı bir hayli düşük. Yani büyük bir çoğunluğumuz internetteki içeriklerden faydalanmak için online oluyor. Bu üretim-tüketim ağına Facebook’un en önemli etkisi, bir tekel olmaya doğru gitmesi oldu. Facebook’ta bir şeyler paylaşılabildiği gibi özel mesajlar gönderilebiliyor, oyunlar oynanabiliyor, haberler okunabiliyor, videolar izlenebiliyor, paylaşılan fotoğraflara bakılabiliyor ve dahası… Buradaki endişemiz yavaş yavaş internetimizin Facebook’tan ibaret olması.

Peki siz en son ne zaman bir blog okudunuz? Facebook dışındaki sitelerde dolaştınız? Facebook dışında bir yerlerde çok güzel oyunlar yapan kişiler var. Facebook oyunları ile sınırlı kalmamalıyız belki de? Çok güzel bilim haberleri yazan amatör ruhlu ama işini çok seven kişiler var. Facebook gönderilerine bağlı kalmamalıyız belki de? Çok güzel moda, dekorasyon makaleleri yazan bloggerlar var. Belli başlı bazı paylaşımların dışına çıkmalıyız belki de? Youtube gibi bir dev ve daha birçok alanında “özgün” video platformu var. Facebook’un otomatik oynatmaya bile başladığı, bizleri sayfadan dahi ayırmayan videolara takılıp kalmamalıyız belki de?

Bizler birbirinden güzel içerikler üreten blogları seviyoruz, özgün platformları seviyoruz. Facebook karşıtı da değiliz tabii onun da yeri ayrı ancak internette geçirdiğimiz zaman içerisinde bir zaman akışına hapsolmayalım. Facebook’un hüküm sürdüğü sınırları aşıp webin diğer yüzündeki internet sitelerini de dolaşmaya başlayalım.

Yazar Gökberk Durmaz

Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

“Facebook Sanal Alışkanlıklarımızı Da Etkiledi” için 1 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*