Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

28

Mart
2015

Facebook Profiliniz Sizden Hangi İzleri Taşıyor?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Facebook, İnternet  |  Yorum: Yok  

facebook-eyeMevzu bahis internet olunca en çok konuşulan konulardan bir tanesi sosyal medya hesapları ve bu hesaplarda kullandığımız kişisel bilgilerimizin güvenliği. Bir yanda, daha “sosyal” olmak için durmak bilmeden paylaşılan kişisel bilgiler; diğer yanda ise bu büyük paylaşımın ne gibi tehlikeler doğurabildiğini bizlere gösteren şiddetli uyarılar. Bu uyarılara artık uyanlar da uymayanlar da bir hayli alışık diyebiliriz. Her verinin paylaşılmaması gerektiği, paylaşılsa bile nasıl paylaşılması gerektiği, daha doğru şekilde sosyal medya hesaplarımızı nasıl kullanabileceğimiz üzerine daha önce biz de çok fazla konuştuk. Şimdi de olaya başka bir yönden bakalım istedik. Dışarıdan bakan bir göz Facebook profilinizden hakkınızda neleri öğrenebilir?

Olaya kullanıcı tarafından bakıldığında sosyal medyada çeşitli şekillerde bilgiler, fotoğraflar, videolar, yorumlar paylaşmak sosyalleşmenin bir şartı gibi görülürken diğer yandan kişisel bilgilerimizi herkese açık şekilde paylaşmanın pek de doğru olmadığını hepimiz biliyoruz.

Birazdan anlatacaklarımız aslında bazı noktalarda korkunç yüzünü gözler önüne serse de hiçbiri “sonunuzun geldiği!” anlamına gelmiyor. Ya da hiçbiri internet ile ilişkinizi kesmeniz gerektiği, Facebook’a bir daha adım atmamanız gerektiğini de söylemiyor. Sadece bazı muhtemel tehlikelerin farkına vardığımızda sosyal medya alışkanlıklarımızda düzenlemelere gitmemiz daha kolay olacaktır.

Facebook profilinize giren birisi, kişisel bilgilerinizin birçoğuna hakim olabilir. Bu bilgileri herkese açık paylaşmanız bile bir kenara sadece arkadaşlarım diyerek sınırlama dahi koysanız herhalde birinin isterse bir anlık bile olsa arkadaşınız olabilme ihtimali oldukça yüksek. Peki bahsettiğimiz bilgilerin başında neler geliyor? Ad, soyad, gün-ay-yıl şeklinde doğum tarihi, ana adı, baba adı. Ayrıca doğduğunuz, okuduğunuz, çalıştığınız, gezip gördüğünüz, yaşadığınız şehirler; okuduğunuz okul ve çalıştığınız şirket. Ayrıca, kardeşleriniz, kuzenleriniz ve diğer akrabalarınıza ek olarak “canım dayım” diye yaptığınız paylaşımlar üzerinden “anne kızlık soyadınız”. Üstüne bir de ilişki durumunuz.

Tabii henüz bitmedi. Zevkleriniz, nelerden hoşlanırsınız, nerelere giderseniz, haftanın hangi günü hangi saatte neredesiniz? Artık hırsızlar da Facebook durumlarını takip ediyorlar diye çok duyduk. Ailecek bir yere tatile gittiğinizi bangır bangır herkese açık şekilde duyuruyorsunuz, peki sonra ne oluyor? Siyasi ve dini görüşleriniz, tuttuğunuz takım, sevdiğiniz renk, giydiğiniz kıyafet, en son aldığınız telefon ya da bilgisayar.

Bu kadarı size abartı mı geldi yoksa? Bu kadar basit bilgileri kim ne yapsın demeye başladınız mı? Henüz bir örneğini duymasak da yakın zamanda birileri aranmaya başlanabilir ve “geçtiğimiz gün almış olduğunuz bilmem ne marka telefonunuz hakkında düşüncelerinizi paylaşıp masraflarımız için de 500 TL’yi şu hesaplara yatırırsanız bizden 1000 TL hediye çeki kazanacaksınız” gibi yeni dolandırıcılık yöntemleri için paylaşılan en ufak bir bilgi bile kullanılabilir.

Benzer konularda daha birçok örnek vermemiz mümkün. Başta da belirttiğimiz gibi bu tür örnekler sizleri, bizleri sosyal medyadan uzak tutmak için değil. Hepimiz öyle ya da böyle bir Facebook, Twitter kullanıcısıyız. Fakat yapacağımız her bir paylaşımdan önce 2 defa düşünürsek ne mutlu.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim