Kategoriler
İnternet

Nokia’nın Temel İşlevli Telefonlarını Üreten Birimi Satıldı

nokia-telefonlarAkıllı telefonların hızlı yükselişine ayak uyduramayan Nokia, önce Windows’lu cihazlar üreterek başarı elde etmeye çalışsa da piyasada önemli bir yere gelemedi. Daha sonrasında da, 2013 yılında, Microsoft tarafından satın alındı. bu satın alımın ardından Nokia’da yeniden doğuş hedefleyen Microsoft telefonlara Nokia yerine kendi markasını koyduysa da kurtuluşun kapısı aralanmadı. Yine de günümüzde Windows 10’lu cihazlarla yenilikler yapmaya çalışan Microsoft, geçtiğimiz günlerde Nokia’nın temel işlevlere sahip olan telefonlarını üreten birimini FIH Mobile Ltd. isimli şirkete sattı.

FIH Mobile, Hon Hai/Foxconn Technology Group ve HMD Global firmalarının bir alt şirketi. Microsoft artık geride kalmış bu birimini FIH Mobile’a 350 milyon dolar karşılığında sattı. Ayrıca açıklamada bu satın alımın bir parçası olarak bir üretim tesisinin de devredileceği ayrıca 4500 çalışanın da transfer edilme, FIH Mobile ya da HMD Global firmalarına katılma haklarının olduğu belirtiliyor.

Microsoft, Nokia’nın bu eski model telefon üreten birimini satmakla birlikte ilgili tüm marka ve yazılım haklarını, hizmetlerini, müşteri anlaşmalarını ve diğer tüm önemli sözleşmeleri de devredecek.

Tabii kimilerimiz Nokia’nın yeni telefonları bile fazla satılmazken eski model telefonlar hala yaşıyor mu diye sorabilir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki özellikle bazı ülkeler göz önüne alındığında bu “akılsız” telefonların aslında hala belli bir kitleye hitap ettiğini gösteriyor. Tabii Microsoft için bu birimi satıp Windows 10’lu akıllı cihazlarına daha fazla kaynak ayırma fikri mantıklı gelmiş ancak diğer bir yandan Çin pazarında bulunan FIH Mobile da eski telefonlardaki büyük düşüşün farkında ancak Nokia’nın başarılı geçmişini kullanarak bir adım atmak istiyor muhtemelen.

Yazar Gökberk Durmaz

Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*