Kategoriler
Bilgisayar İnternet Microsoft

Internet Explorer ve Edge İçin İşler İyi Gitmiyor

mozilla-firefox-internet-explorerMicrosoft bilgisayarlar için işletim sistemleri düşünüldüğünde zirvenin adı durumunda olsa da konu başka noktalara gelince aynı durum söz konusu olmuyor. Bütün Windows işletim sistemlerinde varsayılan olarak gelen Windows tarayıcıları (Internet Explorer ve Edge) görünen o ki hiç de iyiye gitmiyor.

Oldukça iyi bir istatistik sitesi olan statcounter.com’un Global Stats verilerine göre Firefox bu ay Microsoft tarayıcılarını yakalayıp geçmeyi başardı. Windows 10’la birlikte internet tarayıcısına da yeni bir isim veren Microsoft, yeni tarayıcısını Windows Edge olarak tanıtmıştı. Hantallığı ve yavaşlığı ile sosyal medyada birçok esprinin konusu olan Internet Explorer’ın kötü namını Edge ile silmeyi başaramayan Microsoft, Firefox tarafından da geride bırakıldı.

Internet tarayıcıları konusunda açık ara farkla rahat bir birincilik sahibi olan Google Chrome için işler oldukça iyi gidiyor olsa da ikincilik yarışı çekişmeli durumdaydı. Zayıflayan Internet Explorer’ı sürekli takip eden Mozilla Firefox, sonunda Internet Explorer ve Microsoft Edge tarayıcılarının toplamından daha fazla kullanıma ulaşmış oldu.

Global Stats verilerini aşağıdaki grafiklerden görebilirsiniz. İlk Grafiğimiz son 3 aya air veriler. Son 3 ay verilerine göre Firefox’un IE’yi geçtiği görülüyor. Ayrıca bu ayın verilerine baktığımızda da Firefox’un IE ve Edge’in toplamını bile aştığı görülebiliyor.

internet-tarayıcılari-uc-aylik

internet-tarayıcılari-aylik

Mobil tarayıcılar konusunda durum biraz daha karmaşık olsa da Firefox’un istediği yere geldiği malum. Microsoft’un hem akıllı telefonlarındaki (eski Nokia) başarısızlığı hem de tarayıcı gibi diğer alanlardaki başarısızlığı oldukça can sıkıcı gibi duruyor. Gelecek hamlelerini merakla bekliyoruz, bakalım Microsoft köklü tecrübelerine yakışır bir çıkış sağlayabilecek mi?

Yazar Gökberk Durmaz

Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*