Kategoriler
Microsoft Mobil Teknoloji

Lumia Yolun Sonuna Mı Geldi?

microsoft-lumiaÖnceki bir yazımızda sizlere Nokia’nın temel işlevli telefonlarını üreten biriminin satıldığı haberini aktarmıştık. Bu satışın dışında kimi kesimler Microsoft’un açıklamasından farklı anlamlar da çıkarmış durumda. Henüz resmi bir açıklama gelmese de teknolojiye yakın bazı kişiler satır aralarında Lumia konusunda sona yaklaşıldığı kanaatinde.

Microsoft, bahsi geçen açıklamasında temel fonksiyonlu telefon biriminin satışı ile birlikte belli Lumia modellerine yöneleceğini belirtiyor. Ancak bu açıklama kimi kesimler tarafından yeni modellerin habericisi olmaması sebebi ile Lumia’nın sonu anlamına da gelebilir diye yorumlanıyor. Yani Microsoft bazı Lumia modellerine destek vereceğini söylerken yeni Lumia’ları piyasaya çıkarmayacağı hakkında da alttan bir bilgi vermiş olabilir.

Lumia’nın gidişatına bakarsak böyle bir ihtimal var ancak Lumia’nın bitirilmesi Microsoft için iki farklı anlama gelebilir. Birincisi, Microsoft yani aynı zamanda eskilerin efsanesi Nokia’nın telefon pazarından tamamen çekilmesi ki her ne kadar başarısız bir grafik çizse de böyle bir pes ediş pek mümkün durmuyor. İkincisi ise belki de Microsoft, Nokia adı ile başlayan ve kullanıcılarda pek de iyi izlenim bırakmayan Lumia serisine bir son verip yeni bir sürprizle yeni bir seriye başlangıç yapabilir.

Tabii resmi bir açıklama olmadan yorum yapmak zor, ancak Microsoft’un özellikle de akıllı telefonlar konusunda atacağı adımlar merakla bekleniyor. Apple ve Samsung’un liderliği paylaştığı piyasada diğer markalar küçük paylarla var olmaya çalışırken Microsoft’un adı çoğu zaman duyulmuyor bile. Bakalım gelecekte Microsoft, pastadaki payları değiştirebilecek adımlar atabilecek mi?

Yazar Gökberk Durmaz

Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

“Lumia Yolun Sonuna Mı Geldi?” için 1 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*