Kategoriler
Teknoloji

Uçan Arabaların Avantajları Neler?

Uzun bir süredir insanlar hep uçmanın peşinden gitmiş. Hep uçmak, gökyüzünün sonsuzluğunda seyahat etmek istemişler. Bununla birlikte uçan arabalar da en büyük hayallerden bir tane olmuş. Uçan arabaların üstüne bu kadar düşülmesinin sebebi ne peki? Uçan arabaların avantajları nelerdir?

1- Altyapı maliyetleri yok

Karayolu ulaşımının en büyük dezavantajı kesinlikle altyapı maaliyetlerinin fazla olmasıdır. Bir ulaşım ağı kurabilmek, bir yerden diğerine mümkün olduğunca kısa bir yol üzerinden ulaşımı sağlayabilmek için çok büyük yatırımlar yapmak gerekiyor. A noktasından B noktasına bir yol yapmak yeterli değil, bu yolun konforlu olabilmesi için asfalt yapılması, belki şerit sayısının fazla olması, düzenli bakım ve kontrollerinin devam ettirilmesi, gerekli güvenlik önlemlerinin sağlanabilmesi maliyet hesabını arttırıyor. İşte ulaşım havadan sağlandığı zaman bu tarz altyapı maliyetlerinin birçoğuna hiç gerek kalmayacak.

2- Trafik sıkışıklığı yok

Gökyüzü ucu açık, oldukça geniş, henüz yeterince kullanılmayan, neredeyse sonsuz bir alan sağlıyor. Karayolunda yollar ne kadar genişletilse de binaların, yapıların arasında, özellikle de kalabalık şehirlerde asla yetmiyor, trafik en büyük kabus olarak kalıyor. Gökyüzünde ise trafik sıkışıklığı kolay kolay oluşmayacaktır: bomboş bir gökyüzü…

3- Gideceğiniz yere en kısa mesafeden ulaşın

Tekerleriniz yere bastığı sürece bir yerden diğerine gidebilmek için her zaman daha önceden oluşturulmuş yolları takip etmeli, dönemeçli yolları izlemeli, çevre yollarından dolaşmalısınız ve girdiğiniz her yol sizi hedefinize bir yandan yaklaştırırken bir yandan da uzaklaştırabilir aslında. Fakat uçan arabalarda “şimdilik” bir yol anlayışı olmadığı için doğrudan iki nokta arasındaki en kısa mesafeyi kullanarak, gereksiz mesafeler katetmeden seyahat edebilirsiniz. Bu da fazladan zaman kazanmak demek.

4- Daha hızlı ulaşım

Gerçekleştirilen altyapı çalışmaları bir noktaya kadar kapasiteye sahipler. Diğer insanlarla ortak kullanılmaları, çeşitli muhtemel bozukluklara sebep olmaları, fazlaca sürtünme, kavşak ve dönemece sahip olmaları nedeniyle karayollarında ulaşım için hız sınırları konuyor. Fakat havada ulaşım nispeten daha hızlı olacaktır. Yer koşullarına, özellikle de sürtünme gibi, maruz kalmayan araçlar daha yüksek hızlarda daha güvenli hareket edebileceklerdir. Bir de birbirleriyle bağlantılı araçlar uygulanmaya alındıklarında güvenlik endişesi minimuma inecektir.

5- Yaşamak için daha fazla alan

Aslında ilk madde ile çok bağlantılı bir konu var. Hareket halinde olan milyonlarca araç için altyapıyı kurmak maliyetli ve çok zorlu bir süreç fakat aynı zamanda farklı bir açıdan baktığımızda kurulan her yeni yol bizlerin yaşam alanlarını da bir hayli kısıtlıyor. Artan yollar, yollardaki şeritlerle birlikte yaşadığımız alanlar gittikçe daralıyor, yeşil alanlar gittikçe küçülüyor. Bir anda tüm yolların ortadan kalktığını düşünün bir de. Kazanılacak o büyük alanı düşünün. Ulaşım gökyüzüne taşındığında artık yerdeki bu yollara ihtiyaç kalmayacak, artık bizlere daha fazla yaşam alanı kalacaktır.

Yazar Gökberk Durmaz

Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*