Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

12

Eylül
2012

2011’de Kaybettiklerimiz!

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Biyografi, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

2011, teknoloji dünyasına adını altın harflerle yazdırmış kişileri kaybettiğimiz bir yıl oldu. Özellikle yılın sonuna doğru ardı ardına duyulan ölüm haberleri teknolojiye yakından ilgili olan milyonlarca kişiyi üzdü. Bu yazımızda bu kişilere ve kısa kısa bilgilerine yer vereceğiz.

Steve Jobs

Şu ana kadar gerçekleşmiş, en çok olay yaratan kayıplardan birisi belki de Steve Jobs’tu. 24 Şubat 1955 doğumlu Jobs, Apple denince ilk akla gelen kişiydi hatta belki de tek kişiydi. Apple’ın kurucularından olan Jobs’un ara sıra Apple ile yolları ayrılsa, birleşse de bu şirketin büyümesindeki emeği de oldukça fazlaydı.

31

Mart
2012

Teknolojinin Dahisi: Steve Jobs!

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Apple, Bilgisayar, Biyografi, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

Bir dahi Steve Jobs. 24 Şubat 1955’de San Francisco’da dünyaya gözlerini açan küçük Steve’i öz annesi bakamayacağı için evlatlık vermek ister. Evlatlık vereceği ailede aradığı tek özellik ise üniversite mezunu bir çift olmalarıdır.

Küçük Steve “üniversite okutulacağı” sözü verilerek üniversite mezunu olmayan bir çifte evlatlık verilir. Yeni ailesi Steve’e çok iyi bakar ve söz verdikleri gibi de üniversiteye gönderir. Yalnız bu yıllarda hayatı sorgulamaya başlayan Steve Jobs üniversiteyi yarıda bırakır. Ailesinin garajında en yakın arkadaşı olan Steve Wozniak ile Apple Computer Co.’yu 1976 yılında kurar. Yaptıkları bilgisayarlar çok tutar ve ardı arkasına yeni ürünler yapmaya devam ederler. 1985 yılına gelindiğinde Steve artık 30 yaşındadır ve Apple dev bir şirket olmuştur. Steve Jobs o sene sahibi olduğu Apple’dan yönetim kurulu kararıyla kovulur. Artık işsizdir…

Kendi deyimiyle bu hayatındaki 3. Dönüm noktasıdır.

23

Mart
2012

Jimmy Wales Kimdir?

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Biyografi  |  Yorum: 1 

Jimmy Wales, 7 Ağustos 1966 doğumlu Amerikalı bir internet girişimcisidir. Önceki çalışmalarından ziyade daha çok, ünlü “Özgür Ansiklopedi” Vikipedi (Wikipedia) ‘nin iki kurucusundan biri olarak bilinir.

18

Mart
2012

Jack Dorsey Kimdir?

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Biyografi, Twitter  |  Yorum: Yok  

19 Kasım 1976 doğumlu Jack Dorsey, Amerikalı bir iş adamı ve yazılım mimarıdır. En popüler sosyal ağların başında olan, büyük bir başarı gösteren Twitter’ın yaratıcısıdır. Ayrıca Square şirketinin kurucusu ve CEO’su olarak da tanınır. Dorsey, özellikle Google tarafından Twitter’ı satın alabilmek için gelen tekliflere karşı kesin tutumu ve hayır yanıtı ile de popüler.

15

Mart
2012

Dennis Ritchie Kimdir?

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Biyografi, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

Dennis Ritchie, adı ile pek ünlü olmasa da teknoloji dünyasına çok büyük katkıları olan bir kişi. Gündeme, Ekim 2011’deki ölümü ile gelen Ritchie’yi tanıyanlar, ölümünün Steve Jobs ile yakın tarihlerde olmasına rağmen kendisinin hatırlanmamasından şikâyetçiler.

11

Ekim
2011

Steve Jobs’un Hayatı Beyaz Perdeye Taşınıyor!

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Apple, Biyografi, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

Apple’ın efsanevi patronu olarak anılan Steve Jobs’un ölümü şok etkisi yaratarak bir anda gündemi değiştirdi. Başarıları ile sürekli adı geçen Steve Jobs’un ölümünün ardından Walter Isaacson tarafından yazılan biyografi kitabı beyaz perdeye aktarılması planlanıyor. Önde gelen film şirketlerinden biri olan Sony Pictures, Jobs’un hayatını film yapabilmek için harekete geçti.

Film hakkında Sony Pictures tarafından detaylı açıklama yapılmasa da başarılarla dolu bu hayatın üzerine yapılmış bir filmi heyecanla bekliyoruz diyebiliriz.

16

Nisan
2011

Sergey Brin Kimdir?

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Biyografi, Google  |  Yorum: Yok  

Sergey Brin (d. 21 Ağustos 1973, Moskova, Rusya),  arkadaşı Larry Page ile birlikte Google arama motorunu yarattı ve Google şirketini kurdu. Hâlen Teknoloji başkanı ve yönetim kurulu üyesi olan Sergey Brin, 18,7 milyar dolarlık servetiyle,

16

Nisan
2011

Mark Zuckerberg Kimdir?

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Biyografi  |  Yorum: 1 

Mark Elliot Zuckerberg (d. 14 Mayıs 1984) sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucusudur.

Zuckerberg diş hekimi baba ve psikolog annesinin tek çocuğu olarak 1984’te dünyaya geldi. Lisedeki başarılı notlarıyla ABD’nin en saygın üniversitelerinden

16

Nisan
2011

Larry Page Kimdir?

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Biyografi, Google  |  Yorum: 1 

Lawrence Page, bilinen adıyla Larry Page (d. 26 Mart 1973, Michigan, ABD), İnternet arama motoru Google’ın temel algoritmalarının geliştiricisi ve Sergey Brin ile birlikte Google şirketinin kurucusudur.

Michigan Üniversitesi bilgisayar mühendisliği bölümü mezunudur. 18,6 milyar 

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim