Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

28

Mart
2015

Facebook Profiliniz Sizden Hangi İzleri Taşıyor?

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Facebook, İnternet  |  Yorum: 1 

facebook-eyeMevzu bahis internet olunca en çok konuşulan konulardan bir tanesi sosyal medya hesapları ve bu hesaplarda kullandığımız kişisel bilgilerimizin güvenliği. Bir yanda, daha “sosyal” olmak için durmak bilmeden paylaşılan kişisel bilgiler; diğer yanda ise bu büyük paylaşımın ne gibi tehlikeler doğurabildiğini bizlere gösteren şiddetli uyarılar. Bu uyarılara artık uyanlar da uymayanlar da bir hayli alışık diyebiliriz. Her verinin paylaşılmaması gerektiği, paylaşılsa bile nasıl paylaşılması gerektiği, daha doğru şekilde sosyal medya hesaplarımızı nasıl kullanabileceğimiz üzerine daha önce biz de çok fazla konuştuk. Şimdi de olaya başka bir yönden bakalım istedik. Dışarıdan bakan bir göz Facebook profilinizden hakkınızda neleri öğrenebilir?

18

Mart
2015

Facebook Sanal Alışkanlıklarımızı Da Etkiledi

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Facebook, İnternet  |  Yorum: 1 

facebook-haberFacebook yıllardır hayatımızın içinde olan bir gerçek. Bulunduğum topluluklar içinde çok defa Facebook’u kullanmayan var mı diye sorulmuştur. En fazla 1-2 kişinin çıktığını hatırlıyorum. Az ya da çok kullanıyor olalım, birçoğumuz bir şekilde bu sosyal ağa kayıtlıyız. Ancak bir yandan Facebook’un sanal alışkanlıklarımızı da etkilediğinin farkında mısınız?

28

Şubat
2015

Sosyal Medya Sayfalarında Sık Yapılan Hatalar

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Facebook, İnternet, Twitter  |  Yorum: Yok  

sosyal-medya-hatalariMarkaların hedef kitleleri ile olan etkileşimlerinde sosyal ağların önemini artık hepimiz biliyoruz. Sosyal medyaya henüz el atmamış herhangi bir marka yok sanıyoruz. Hatta öyle ki bir markayı daha ortaya çıkarmadan sosyal medya hesaplarını elde etmek öncelikli gayemiz oluyor. Başta bu kadar özen gösterilen sosyal medya hesaplarında maalesef yapılan birçok da hata var. Sizler için en sık yapılan hataları derledik ve bunların neden bir hata olduğunu paylaşmak istedik.

17

Mayıs
2014

Facebook’ta ‘Beğenme’ Butonu Nasıl Olur?

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Facebook, İnternet  |  Yorum: Yok  

facebook-begenmeFacebook’ta “beğen” butonu oldukça ünlü. İnsanlar bir konuda yazılanları, paylaşılanları “beğen” butonu ile desteklediklerini gösterebiliyorlar. Ancak her zaman olduğu gibi birçok kişinin beğenmediği, karşı olduğu, hoşuna gitmeyen paylaşımlar da oluyor. Bunlar için eminiz ki “beğenme” seçeneği olsa da bunu göstersem diyenlerin sayısı oldukça çoktur. Kimi zaman söylentiler bu butonun geleceğini gösterdi, kimi zaman çok talep edildi. Fakat Facebook “beğenme” seçeneğini doğal olarak getirmedi. İnternet kullanıcıları böyle bir butonun gelmesini istese de yazımızda neden Facebook’un doğal olarak böyle bir seçeneği getirmediğinden bahsedeceğiz.

13

Nisan
2014

Facebook’ta Gönderiler Nasıl Zamanlanır?

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Facebook, İnternet  |  Yorum: Yok  

facebook-zamanlamaFacebook’ta sahip olduğunuz bir sayfada paylaşım yaparken dilerseniz gönderilerinizi zamanlayabiliyorsunuz. Yani gönderileri art arda paylaşmak yerine istediğiniz bir günün istediğiniz bir saatinde otomatik olarak yayına girmesi için ayarlamada bulunabiliyorsunuz. Biz de bu kolay ayarın nasıl yapılabileceğini sizlere anlatalım dedik.

whatsappSon günlerin sosyal medyayı çalkalayan konularından bir tanesi de bu satın alma. Facebook, WhatsApp‘ı satın almak için toplamda 16 milyar doları gözden çıkardı. İşin ekonomik boyutunu cümlemizden çıkaracak olursak eğer “Facebook, WhatsApp’ı satın aldı” şeklinde özetleyebiliriz. Yazımızın geri kalanında da kısaca parasal kısmından bahsedip bölümü kapatacağız ve asıl olarak kullanıcı taraflı bir değerlendirme yapacağız.

24

Ocak
2014

Facebook’ta Her Video’ya Atlamayın! Yeni Virüs Yayılıyor

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Facebook, İnternet  |  Yorum: Yok  

facebook-tehlikeli-paylasimFacebook’ta uygulamalar ile yayılan virüsler hesapları tehdit ediyor. Zararlılar içeren paylaşımlar yapan bu virüsler ile birçok Facebok üyesi farkında olmadan arkadaşlarını da tehlikeye atıyor. Foyası ortaya çıkan aldatma yöntemleri yerine hemen yenisi, çok daha inandırıcısı ortaya çıkıyor. Hal böyle olunca da bu tuzaklara düşmemek için izlediğimiz her bir videoya dikkat etmemiz gerekiyor.

facebook-guvenlik

Sosyal ağlar, insanların sanal ortamda çokça vakit geçirdikleri bir yer. Ülkemizde ve dünyada birçok internet kullanıcısı Facebook, Twitter ve benzeri sosyal ağlardan en az bir tanesinin aktif üyesi. Eğer ülkemizi ele alırsak, sosyal ağlar arasında Facebook başı çekiyor. Ancak Facebook’ta da yazılanlar, paylaşılan fotoğraflar, uygulamalar derken çeşitlilik beraberinde güvenlik sorunlarını da getiriyor. Facebook’ta yayılan virüsler, tehtitler, çalınan bilgiler, çalınan hesaplar derken birçok insan Facebook hesabının ve paylaştığı kişisel bilgilerinin güvenliğinden endişeli. Biz de basit ve uygulaması kolay adımlarla “Güvenliğimiz için nelere, hangi noktalara dikkat etmeliyiz?” sorusunu cevaplandıracağız. Facebook hesap ayarlarımızın güvenliğimiz ile ilgili olan tüm noktalarına değineceğiz. Facebook içindeki ayarların dışında genel anlamda nelere dikkat etmeliyiz, hesabımızda hangi hataları çok fazla yapıyoruz gibi sorular üzerinden de anlatımımız devam edecek.

13

Ocak
2014

Facebook’ta Hesap Arşivimizi Bilgisayarımıza Nasıl İndiririz?

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Facebook  |  Yorum: 1 

facebook-arsivBir önceki yazımızda Twitter’da Hesap Arşivimizi Bilgisayarımıza Nasıl İndiririz? diye sormuş ve adım adım resimli olarak sizlere anlatmıştık. Şimdi ise arşiv alma işlemimizi Facebook’ta nasıl yapacağımızı göreceğiz. Facebook’taki kişisel bilgilerimizi, paylaştığımız resimleri, videoları, diğer yazdıklarımızı, mesajlarımızı ve kısaca hesabımızla ilgili her şeyi bir arşiv olarak bilgisayarımıza indirebileceğiz. O halde arşivimizi nasıl alabileceğimizi adım adım birlikte görelim.

6

Ocak
2014

Facebook Hakkında Büyük Güvensizlik Sürüyor

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Facebook, İnternet  |  Yorum: Yok  

facebookSon günlerde Facebook’un gizlilik ihlali üzerine yeniden yoğunlaşılmaya başlandı. Bu sefer soru: Facebook gizli mesajları okuyor mu? Facebook’un kullanıcılar arasındaki mesajları okuyup reklam verenlere sattığı yönündeki iddialar sonucunda “Facebook gizli mesajlarımızı okuyor” iddiaları ortalığı karıştırdı ve eminiz ki birçok kullanıcıyı da endişelendirdi.

9 sayfada 1. sayfa:12345678Son »

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim