Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

11

Haziran
2014

Cihazlarımızdaki Güvenlik Yazılımları Sahte Olabilir Mi?

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Mobil, Programlar  |  Yorum: Yok  

guvenlik-yazilimlariBilgisayarlarda ve mobil cihazlarda oldukça yaygın olan zararlı yazılımlara karşı güvenlik yazılımları birer ihtiyaç halini aldı. Zararlı yazılımlara karşı cihazlarımızı, kişisel bilgilerimizi ve aslında cüzdanımızı korumamız için önemli yerleri olan güvenlik yazılımları da bizler koruma beklerken aslında bize daha fazla zarar verebiliyorlar. Artan güvenlik ihtiyacı ile birlikte çeşitlenen yazılımlar arasında aslında güvenliği sağlamayan, sahte işlevler yürüten ve hatta kimi zaman zarar dahi verebilen yazılımlar da yer alıyor.

14

Eylül
2013

Oyunları Hızlandırın, Performansınızı Arttırın: GBoost

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Programlar  |  Yorum: 1 

gboostTeknoloji sürekli gelişirken bilgisayar oyunlarının da sürekli gerektirdikleri artıyor. Bilgisayarımızdan daha fazla performans bekleyen oyunlara yetişemediğimiz zaman da ya sürekli takılan ve insanın zevk almasını engelleyen durumlarla karşılaşıyor ya da grafiksel olarak oyunun bize verdiklerini en düşük seviyeye ayarlar üzerinden getiriyoruz. İşte bu yazımızda da bu tip durumlarda bilgisayarınızda takılma problemleri ile bir nebze de olsa başetmenizi sağlayan bir programı, GBoost‘u tanıyacağız.

25

Temmuz
2013

Programlarla Gelen Toolbar’lara Dikkat!

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Programlar  |  Yorum: Yok  

klavyeBir program indirdiğimizde Next tuşuna basar basar bazı adımlara hiç bakmadan bir an önce yükleyebilmek için geçeriz. İşte bu geçtiğimiz adımlar bazen de canımızı sıkabiliyor. Bunların başında da programlarla birlikte yüklenen Toolbar’lar geliyor. Programların yükleme dosyalarına koyulan seçeneklerden Toolbar’ı yükleme onayı basılı halde geldiği için siz farketmeden onay vermiş oluyorsunuz ve bu toolbar sizin bilgisayarınıza yükleniyor. Bunlara dikkat etmek lazım.

23

Haziran
2013

ISO Dosyalarını Açabilmek İçin Yardımınıza Koşuyor

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Programlar  |  Yorum: Yok  

daemon-tools-liteISO uzantısı, özellikle oyunların yüklenme dosyalarından aşina olduğumuz bir dosya uzantısı. Kısaca anlatmak gerekirse CD dosyalarının paketlenmiş ve tek bir iso uzantılı dosyada birleştirilmiş bir şekli diyebiliriz. Peki elimizde eğer iso uzantılı bir dosya varsa bunu nasıl kullanabiliriz, nasıl açabiliriz? İşte burada yardımımıza güzel, popüler ve ücretsiz bir program koşuyor: Daemon Tools Lite.

27

Nisan
2013

Skype’ta Bir Kişi Nasıl Engellenir?

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Programlar  |  Yorum: 1 

skypeMSN’in artık işlevinin bitmesi ve Skype’a geçişlerin yapılması ile birlikte Skype’ı yavaş yavaş kullanmaya başlıyor birçok kişi. Böyle olunca da alışık olmadığımız bir programda bazı işlevleri nasıl gerçekleştirebileceğimizi merak edebiliyoruz. Biz de Skype anlatımlarımıza devam ediyoruz. Bu anlatımımızın konusu Skype üzerinde bir kişiyi engellemek.

17

Şubat
2013

Messenger Kapanıyor, Artık Son Haftalar!

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Microsoft, Programlar  |  Yorum: 2 

messenger-kapaniyor

Microsoft’un MSN veya diğer ismi ile Live Messenger olarak bilen online chat ve görüntülü konuşma programı artık kapanıyor. Bir süredir arka arkaya gelen haberler ve maillerle uyarılan kullanıcılar, Skype isimli aynı işlevi gerçekleştiren yeni servise aktarılmaya devam ediyor.

3

Şubat
2013

StrokesPlus İle Mouse Hareketlerinize Özellik Atayın

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Programlar  |  Yorum: Yok  

strokesplusÇok eğlenceli ve çok kullanışlı olabilecek bir program. Bilgisayarı daha seri ve hızlı kullanmak isteyenlerin tercih edebileceği bir program: StrokesPlus. Bu program ile sıkça kullandığınız işlevleri mouse’unuzun bir hareketine atayabilirsiniz. Yani mouse’unuzun tek bir hareketi ile istediğiniz bir internet sitesini açabilir, bir programı açabilir, kapatabilir, anlayacağınız birçok işlevi gerçekleştirebilirsiniz.

24

Ocak
2013

Sistem Performansınız İçin WinUtilities

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Programlar  |  Yorum: Yok  

winutilities-free-edition-1Bilgisayarlarımızda performans oldukça önemli. Dolayısıyla birbirinden farklı ve birbirinden iyi programlar zamanla düşen bu performansı yükseltmek için kullanışlı araçlar sunuyor. İşte bu yazımızda tanıtacağımız YL Software tarafından sunulan WinUtilities isimli program da bunlardan birisi.

12

Ekim
2012

Firefox 16 Çıktı!

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, İnternet, Programlar  |  Yorum: Yok  

Dünya’nın en popüler taraycılarından biri de Mozilla Firefox. İnternette kaliteyi arttırmak adına tasarlanan ve Internet Explorer’ın tek başına sürdüğü hakimiyetine son veren tarayıcı yıllar içerisinde kendisini çok daha geliştirerek ne kadar kaliteli bir yapıya sahip olduğunu da gösterdi. Yakın zamanda da Firefox‘un 16.0.1 sürümü çıktı. Eğer hala tarayıcınızı güncelleştirmediyseniz hemen güncelleştirmenizi tavsiye ederim.

Eğer bir Internet Explorer kullanıcısı iseniz, bu yazımızda sizlere tarayıcınızın Ana Sayfası‘nı bir başka deyişle Giriş Sayfası‘nı nasıl belirleyebiliriz, var olan giriş sayfamızı nasıl değiştirebiliriz bundan bahsedeceğiz. Size bazı resimlerle kullanmış olduğumuz son sürüm olan Internet Explorer 9 üzerinden anlatım yapacağız fakat eğer eski bir sürümünü (ki eski sürüm kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum) kullanıyorsanız veya yeni sürümleri de kullanacak olsanız aşağı yukarı benzer adımları izleyeceksiniz.

3 sayfada 1. sayfa:123

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim