Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

yorum-yokBazı zamanlarda WordPress’in bize sağladığı bir özellik ile gerek tüm WordPress sitemizi gerekse sadece bazı sayfalarını, yazılarımızı yoruma kapatabiliyoruz. Peki genel bir değerlendirme yapacak olursak “site içeriğimizi yoruma kapatmalı mıyız?”, “kapatmak ne derece doğru olur?” gibi soruları bu yazımızda tartışacağız.

wordpress

WordPress ismi ile yeni tanışan kişiler, iki farklı domain üzerinde yani WordPress.org ve WordPress.com adreslerinde aktif olan WordPress sisteminin bu iki sitedeki farkını soruyor. Sürekli bahsedilen dünyaca ünlü WordPress varsa eğer hem .org üzerinden hem de .com üzerinden sunulan servislerin farkı var mı? Varsa eğer bu farklar nelerdir? İşte bu soruları cevaplandıralım istedik.

3

Ağustos
2013

WordPress Sitenizdeki RSS Sayfalarını Keşfedin!

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster, Wordpress  |  Yorum: 3 

rssRSS konusunda yardımcı olacak yazılarımıza, anlatımlarımıza devam ediyoruz. WordPress gibi dünyada oldukça yaygın bir blog yazılımını kullanan sitelerden (bunlar arasında biz de varız) bir tanesini takip ediyorsanız veya bu sitelerden bir tanesine sahipseniz bu WordPress sitenin RSS sayfalarını da bilmeniz gerekir, bu sayfalara ihtiyaç duyarsınız. Özellikle WordPress tabanını kullanmaya yeni başlayan bir site sahibi veya hiç ilgisi olmayıp WordPress sistemli bir siteyi takip eden bir okuyucu, eğer sitede kullanılan temada hazır olarak bir RSS butonu yer almıyorsa RSS sayfasının ne olduğunu bulamayabiliyor. Biz de hem sitelerin ana RSS sayfasının hem de diğer başka RSS sayfalarının linklerinin neler olduğunu sizler için sıraladık.

19

Nisan
2013

WordPress Kullanıcı Adını Nasıl Değiştiririz?

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Webmaster, Wordpress  |  Yorum: 1 

wordpressWordPress’te yazılarımızı yayınlarken görünen adımızı değiştirmek oldukça kolay. Profilimize girip hemen değiştirebiliyoruz fakat kullanıcı adımızı değiştirmemize sistem izin vermiyor. Peki eğer kayıt olurken ilk belirlediğimiz kullanıcı adımızı nasıl değiştirebiliriz? İşte cevabı yazımızda!

12

Aralık
2012

WordPress 3.5 İle Gelen Yenilikler!

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Webmaster, Wordpress  |  Yorum: 6 

wordpress-3-5Sadece birkaç gün önce ingilizce versiyonunun yayına girdiği WordPress’in 3.5 sürümünün ardından bugün bizi Türkçe versiyonu da karşıladı. Sabırsızlıkla beklediğimiz bu sürümün sabah saatlerinde çıkmasının ardından sitelerimizi biz de hemen 3.5 sürümüne güncelledik. Aslına bakarsanız her ne kadar WordPress güncellemelerinin duyuran bir yazı yazmayı sevmesem de bu yazıyı aslında bir duyuru olarak değil bir değerlendirme olarak yazıyorum. Bu yazımızda yeni sürüm ile neler geldi ne gibi değişiklikler var bunlara göz gezdireceğiz.

10

Aralık
2012

Seo ve WordPress Temaları

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Wordpress  |  Yorum: Yok  

WEB SİTENİZİ DIŞARIYA AKTARMA

WordPress’in dışa aktarma özelliği ile başka bir platforma sitenizin tüm içeriğini aktarabilirsiniz. Yazılar, sayfalar, yorumlar, özel alanlar, kategoriler ve etiketler dahildir. Aktarma işlemi yaptığınızda dosya XML olarak kaydedilir. Bu formatı kullanabilen diğer tüm web sitelerinde sitenizi içe aktarabilirsiniz.

Dışa aktarma işlemine başlamak için admin panelindeki Araçlar bölümünden, Dışa Aktar kısmına tıklayın. Dışa aktarılacak öğeleri seçtikten sonra Aktarım Dosyasını İndir sekmesine tıklayın. İşlem sonunda verilerinizin XML olarak indirmeye başladığını göreceksiniz.

20

Ekim
2012

WordPress “Yazı Kısa İsmi” Nedir?

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster, Wordpress  |  Yorum: Yok  

WordPress sitenizde yayınladığınız yazıların URL’lerine, yani yazıların linklerine de bir hayli dikkat etmek gerekiyor. Eğer sitenizde gerekli kalıcı bağlantı ayarlarını yaptıysanız, yazılarınıza girdiğiniz başlığa ve bu ayarınıza göre linkler otomatik oluşturuluyor. Fakat siz özel bazı yazılar için dilerseniz otomatik oluşturulan şekil dışında başka bir yapı da kullanabiliyorsunuz.

19

Ekim
2012

WordPress Yazı Sabitleme

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Wordpress  |  Yorum: Yok  

Eğer bir WordPress kullanıcısı iseniz “yazı sabitleme” kullanabileceğiniz güzel ve faydalı özelliklerden bir tanesi olabilir. Normalde (Temaya göre değişiklik gösterebilir.) sitenizde yayınladığınız yazılar yeniden eskiye doğru ana sayfada sıralanır. Ama bu özellik sayesinde bazı yazıları devamlı olarak veya belli bir süreliğine ana sayfada en başa sabitleyebilirsiniz.

18

Eylül
2012

WordPress Kategori ID Nasıl Öğrenilir?

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster, Wordpress  |  Yorum: Yok  

WordPress’te birçok kategori açıp silebiliyoruz. Bu sistemi kullanan siteniz varsa bilebilirsiniz; özel olarak kodlanan bazı temalarda gerekli işlevler için, kategorilerin ID’sine ihtiyaç duyabiliriz. İşte eğer sizin de yer alan kategorilerinizin ID’sini öğrenmeye ihtiyacınız varsa, çok basit bir şekilde bunu nasıl öğrenebiliriz, işte sizler için anlattık!

15

Eylül
2012

Etiket Sisteminin Kategori Benzer Kullanımı!

Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster, Wordpress  |  Yorum: Yok  

Bu yazımızda blog yazarlarına, sitelerine makale yazanlara oldukça yararlı olabilecek bir öneride bulunacağız. Bu önerimiz dahilinde etiket sistemini kategori benzeri kullanacağız ve okurlarımızın aradıklarını daha rahat bulabilmelerini, sitede daha fazla zaman geçirebilmelerini sağlayacağız.

3 sayfada 1. sayfa:123

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim